חדשות

טיפול אימונותרפי משולב משפר תגובה בחולים עם סרטן שלפוחית השתן (J Clin Oncol)

02/06/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה פעילות גדולה יותר של טיפול כפול במעכבי בקרה חיסונית כנגד ממאירות מתקדמת או גרורתית בדרכי השתן, אך זאת על-חשבון רעילות רבה יותר בהשוואה למתן תכשיר יחיד.

 

החוקרים מסבירים כי מחקר CheckMate 032 הינו מחקר בתווית-פתוחה, רב-מרכזי, אשר כלל חולים עם ממאירות מתקדמת-מקומית או גרורתית של דרכי השתן, אשר טופלו ב-Nivolumab (אופדיבו) בלבד (Nivolumab במינון 3 מ"ג/ק"ג בלבד כל שבועיים) או במשלב Nivolumab עם Ipilimumab (יירבוי) במינונים שונים (Nivolumab במינון 1 מ"ג/ק"ג עם Ipilimumab במינון 3 מ"ג/ק"ג כל שלושה שבועות לאורך 4 מנות, לאחר מכן המשך Nivolumab בלבד במינון 3 מ"ג/ק"ג כל שבועיים;   Nivolumab במינון 3 מ"ג/ק"ג עם Ipilimumab במינון  1 מ"ג/ק"ג כל שלושה שבועות לאורך ארבע מנות ולאחריו Nivolumab בלבד במינון 3 מ"ג/ק"ג כל שבועיים).

 

המחקר כלל חולים עם ממאירות דרכי השתן לאחר טיפול קודם על-בסיס פלטינום, אשר לקחו חלק במחקר בשלב I/II וקיבלו אחד משלושת משטרי הטיפול עד התקדמות המחלה או רעילות בלתי-מתקבלת על הדעת. התוצא העיקרי היה שיעורי תגובה אובייקטיבית לפי קריטריוני RECIST.

 

מדגם המחקר כלל 72 חולים שקיבלו טיפול ב-Nivolumab בלבד (מעקב של 37.7 חודשים), 104 חולים שטופלו במשלב Nivolumab במינון גבוה עם Ipilimumab (38.8 חודשים) ו-92 חולים שטופלו במשלב Nivolumab במינון נמוך עם Ipilimumab (7.9 חודשים).

 

שיעורי התגובה האובייקטיבים עמדו על 25.6% באלו תחת NIvolumab בלבד, 26.9% באלו תחת טיפול משולב עם Nivolumab במינון גבוה ועל 38.0% באלו תחת טיפול ב-Nivolumab במינון 1 מ"ג/ק"ג עם Ipilimumab במינון 3 מ"ג/ק"ג כל שלושה שבועות, לאורך ארבעה מחזורים, לאחריו המשך Nivolumab בלבד במינון 3 מ"ג/ק"ג כל שבועיים.

 

חציון משך התגובה לטיפול עמד על למעלה מ-22 חודשים בכל הזרועות.

 

אירועים חריגים על-רקע הטיפול בדרגה 3 או 4 תועדו ב-21 חולים (26.9%), 32 חולים (30.8%) ו-36 חולים (39.1%), בהתאמה. דלקת ריאות בדרגה 5 על-רקע הטיפול תועדה בחולה אחד בקבוצת הטיפול ב-Nivolumab בלבד ובחולה אחד תחת טיפול ב-Nivolumab במינון גבוה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי עם מעקב ממושך יותר, טיפול ב-Nivolumab הדגים פעילות ממושכת כנגד הגידול כאשר ניתן לבדו או בשילוב עם Ipilimumab. ארבעה מחזורים של משלב Nivolumab במינון 1 מ"ג/ק"ג עם Ipilimumab במינון 3 מ"ג/ק"ג כל שלושה שבועות, לאחריו טיפול מונותרפי ב-Nivolumab במינון 3 מ"ג/ק"ג כל שבועיים הדגים את הפעילות הרבה ביותר כנגד הגידול, עם פרופיל בטיחות סביר.

 

ממצאים אלו מדגימים את התועלת האפשרית של משלב טיפול אימונותרפי כנגד מחלה זו.

 

J Clin Oncol 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני