חדשות

תכנית לגילוי מוקדם של סרטן ריאות במטופלים בסיכון גבוה : פיילוט בלבד כפי שמציעה האגודה למלחמה בסרטן או הפעלה מלאה כפי שגורסת העמותה הישראלית לסרטן ריאה ?

05/11/2019

מאת מערכת אי-מד

האגודה למלחמה בסרטן פירסמה אמש את עמדתה בנושא גילוי מוקדם של סרטן ריאה במטופלים בסיכון גבוה (מעשנים).

להלן הודעת האגודה:

האגודה למלחמה בסרטן בעד תוכנית פיילוט מבוקרת לגילוי מוקדם של סרטן הריאות

בשנים האחרונות מתקיים דיון מדעי במערכות הבריאות בארץ ובעולם בנושא גילוי מוקדם של סרטן הריאות באוכלוסייה של אנשים הנמצאים בסיכון גבוה וללא תסמינים למחלה.

מדובר על תוכנית באמצעות בדיקת הדמיה CT, במינון קרינה נמוך לאנשים מעשנים. האגודה למלחמה בסרטן סייעה בהתמקצעות בתחום בארץ והיא בעד יישום תוכנית סריקה, ובתנאי שתיעשה בדרך שתוביל ליותר תועלת מנזק לציבור הנבדקים.

יש לדאוג לתקינות המכשור ורמת הקרינה, יש להכשיר רדיולוגים במיומנויות פענוח הבדיקות בקרב מעשנים, וכן לתדרך את רופאי המשפחה להפנות מעשנים לבדיקה רק לאחר שהוצגו להם היתרונות והחסרונות שלה.

ממחקרים שנערכות בארצות הברית ובאירופה, יתרון הבדיקה הוא ירידה בתמותה, והחסרונות הם שיעור גבוה של תוצאות חיוביות כוזבות (False positive), המוביל לפעולות פולשניות, כמו ביופסיה, המהווה סיכון של ממש לחשיפה לזיהומים, של מעשנים שריאותיהם בעלות רגישות גבוהה.

 נכון להיום, בניגוד לנאמר על ידי גורמים שונים, אין אף מדינה בעולם בעלת מערכת בריאות ציבורית שיישמה תוכנית סריקה כזו. בארצות הברית, שם כבר מתבצעת הבדיקה, היא מוצעת רק תחת מגבלות חמורות כך שרק אחוזים בודדים מבצעים אותה.

האגודה למלחמה בסרטן בעד יישום תוכנית פיילוט מבוקרת לגילוי מוקדם של סרטן הריאות, הכוללת בקרת איכות, כדי שעל פי התוצאות תגובש החלטה מושכלת על יישום תוכנית לאומית כלל ארצית.

לחצו כאן לעיון מעמיק בנייר עמדה בנושא, במיזם ויקירפואה של איגוד רופאי המשפחה.

 העמותה הישראלית לסרטן ריאה מבקשת להתייחס לאמירות אלה שפורסמו אמש על-ידי האגודה למלחמה בסרטן בהקשר לתוכנית סקר לגילוי מוקדם של סרטן הריאה על-ידי בדיקת סי.טי במינון קרינה נמוך.

יו"ר העמותה פרופ' ניר פלד, חבר מועצת המנהלים של הארגון הבינלאומי לסרטן הריאה: "בדיקת סקר לאיתור מוקדם של סרטן ריאה היא בדיקה המצילה את חייהם של רבים והפכה להנחיה גורפת בכלל האיגודים המקצועיים הבינלאומיים, ולכן חובתנו ליישמה גם במדינת ישראל.

מחקר רחב היקף שפורסם בשנה שעברה הוכיח מעל כל ספק שסקר לסרטן הריאה מפחית את שיעורי התמותה באוכלוסייה שנבדקה ב-40% בקרב נשים ו-26% מקרב גברים.

בניגוד לאמירות של האגודה למלחמה בסרטן, העולם הפסיק לעמוד מנגד ובדיקות סקר מתקיימות במדינות רבות בעולם במימון ציבורי גורף ובכללן ארה"ב, קנדה, פולין, גרמניה, אנגליה, קוריאה הדרומית וניו-זילנד״.

עוד מוסיף פרופ׳ פלד:

״המכשור והמיומנות של גורמי המקצוע בישראל עומדים בכל התנאים שנקבעו בעולם. כמו כן, על פי המחקר העדכני ביותר שפורסם אשתקד שיעור התוצאות החיוביות הכוזבות (FALSE POSITIVE) שנצפו בדיקה עומד על 1.3% בלבד״.

תכניות סקר מתקיימות בישראל במספר מרכזים רפואיים במימון פרטי ולפיכך, בניגוד לטענות שפורסמו אתמול, העמותה הישראלית לסרטן ריאה רואה חשיבות גדולה בתוכנית הסקר לגילוי מוקדם ומקדמת אותה זו השנה השלישית, כפי שנהוג והומלץ במדינות מערביות רבות ברחבי העולם.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<