חדשות

תוספת כימותרפיה לטיפול ב-Gefitinib עשויה לשפר הישרדות חולים עם NSCLC (מתוך Journal of Clinical Oncology)

06/12/2019

 

תוספת כימותרפיה לטיפול ב-Gefitinib (אירסה) הובילה להכפלת משך ההישרדות ללא-התקדמות מחלה בחולים עם סרטן ריאות מתקדם מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) עם מוטאציית EGFR, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם תוספת Pemetrexed ו-Carboplatin לטיפול במעכב טירוזין קינאז המכוון כנגד EGFR עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים עם NSCLC מתקדם ועדות למוטאציית EGFR.

 

המחקר בשלב III כלל חולים עם NSCLC מתקדם ועדות למוטאציית EGFR, אשר חולקו באקראי לטיפול ב-Gefitinib במינון 250 מ"ג ביום, או מתן Gefitinib במינון דומה עם Pemetrexed ו-Carboplatin. תוצא הסיום העיקרי היה הישרדות ללא-התקדמות; תוצאי סיום משניים כללו הישרדות כוללת, שיעורי תגובה ורעילות.

 

בין השנים 2016-2018 חולקו באקראי 350 חולים לטיפול ב-Gefitinib (176 חולים) או Gefitinib עם כימותרפיה (174 חולים). חציון משך המעקב אחר החולים עמד על 17 חודשים.

 

שיעורי תגובה הדמייתית עמדו על 75% בקבוצת הטיפול המשולב עם כימותרפיה, בהשוואה לשיעור של 63% עם Gefitinib בלבד (p=0.01). חציון הישרדות ללא-התקדמות המשוער היה ארוך יותר משמעותית עם הטיפול המשולב ב-Gefitinib עם כימותרפיה, בהשוואה ל-Gefitinib בלבד (16 חודשים לעומת 8 חודשים; יחס סיכון להתקדמות מחלה או תמותה של 0.51, p<0.001).

 

חציון ההישרדות הכוללת המשוערת היה ארוך יותר משמעותית בקבוצת הטיפול המשולב, בהשוואה לטיפול ב-Gefitinib בלבד (טרם נקבע לעומת 17 חודשים; יחס סיכון לתמותה של 0.45; P<0.001).

 

אירועים חריגים בעלי חשיבות קלינית, בדרגה 3 ומעלה, תועדו ב-51% מהחולים תחת טיפול ב-Gefitinib עם כימותרפיה וב-25% מהחולים תחת טיפול ב-Gefitinib בלבד.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי תוספת Pemetrexed ו-Carboplatin לטיפול ב-Gefitinib הובילה להארכה משמעותית של ההישרדות ללא-התקדמות מחלה, אך זאת לצד רעילות מוגברת בחולים עם NSCLC.

 

Journal of Clinical Oncology 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<