חדשות

השינויים המגדריים בהיארעות סרטן ריאות לאורך השנים (Int J Cancer)

10/02/2020

 

במאמר שפורסם במהלך חודש פברואר בכתב העת International Journal of Cancer מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בשנים האחרונות נרשמה מגמת עליה במקרי סרטן ריאות בנשים צעירות, בהשוואה לגברים. מהנתונים העדכניים עולה כי מגמה זו אינה מוגבלת לאזורים גיאוגרפיים מסוימים ואינה מסתכמת בהבדלים מגדריים הנוגעים להרגלי עישון.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את שיעורי היארעות סרטן ריאות בנשים צעירות, לעומת גברים צעירים, ב-40 מדינות ברחבי העולם. הם סיווגו מקרים של סרטן ריאות וסרטן דרכי אוויר לפי קבוצות גיל במרווחים של 5 שנים, בטווח הגילאים 30-64 שנים ותקופות קלנדריות במקבצים של 5 שנים בין 1993-2012.

 

בקרב גברים, שיעורי היארעות סרטן ריאות ירדו באופן כללי בכל המדינות, בעוד שבנשים השיעורים השתנו בין המדינות, כאשר המגמה במרבית המדינות הייתה התייצבות שיעורי סרטן ריאות או מגמת ירידה בהיקף הממאירות בנשים צעירות, אם כי בקצב איטי יותר בהשוואה למגמה שתוארה בגברים.

 

בשש מדינות ברחבי העולם נרשם מהפך, כאשר נשים עברו את הגברים כמגדר הדומיננטי שאובחן עם ממאירות ריאתית בקנדה, דנמרק, גרמניה, ניו-זילנד, הולנד וארצות הברית. לדוגמא, יחס שיעורי היארעות סרטן ריאות נשים-מול-גברים באלו בגילאי 45-49 שנים בהולנד עלה מ-0.7 באלו שנולדו בשנת 1948 ל-1.5 באלו שנולדו בשנת 1963. ב-23 מדינות נוספות תועדו מגמות דומות, אם כי לא מובהקות סטטיסטית. מגמות אלו נבעו בעיקר מעליה בשיעורי היארעות אדנוקרצינומה של הריאה בנשים.

 

שיעורי הימצאות עישון בקרב נשים התקרבו לאלו שתועדו בגברים, אך לעיתים רחוקות השיעורים בנשים היו גבוהים מאלו שתועדו בגברים.

 

החוקרים כותבים כי בשנים האחרונות תועדו שיעורי היארעות גבוהים יותר של סרטן ריאות בנשים צעירות, בהשוואה לגברים צעירים. מגמה זו תועדה ברחבי העולם ואינה מוסברת באופן מלא ע"י הבדלים מגדריים בדפוסי עישון. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לזהות את הסיבות להיארעות המוגברת של סרטן ריאות בנשים צעירות.

 

Int J Cancer. Published online February 5, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני