חדשות

האם הסיכון לתמותה על-רקע COVID-19 גבוה יותר בחולי סרטן תחת טיפול פעיל? (The Lancet)

30/05/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי הסיכון לתמותה עקב COVID-19 בחולי סרטן תלויים בעיקר בגיל, מין ומחלות רקע. החוקרים לא הצליחו לזהות הוכחות לכך שבחולי סרטן תחת טיפול כימותרפי או טיפול אחר כנגד הממאירות קיים סיכון מוגבר לתמותה עקב הזיהום הנגיפי, בהשוואה לאלו שאינם תחת טיפול פעיל.

 

מטרת המחקר הייתה לתאר את המאפיינים הקליניים והדמוגרפיים של COVID-19 בחולי סרטן. המחקר הפרוספקטיבי כלל חולים עם ממאירות פעילה אשר נכללו בפרויקט UKCCMP (UK Coronavirus Cancer Monitoring Project), מאגר הרישום הראשון של COVID-19 המאפשר דיווח כמעט בזמן-אמת לרופאים בקו החזית אודות השפעות COVID-19 בחולי סרטן.

 

החוקרים התמקדו בחולים שנמצאו חיוביים לנגיף בדגימות מהאף או הגרון ובחנו את התמותה מכל-סיבה, או שחרור מבית החולים.

 

בתקופה שבין 18 במרץ ועד 26 באפריל השנה אספו החוקרים נתונים אודות 800 חולים עם אבחנה של ממאירות וזיהום תסמיני בנגיף הקורונה. מבין החולים שנכללו במחקר, 412 חולים (52%) אובחנו עם מחלה קלה.

 

החוקרים מדווחים כי 226 חולים (28%) הלכו לעולמם וכי הסיכון לתמותה היה קשור בקשר מובהק סטטיסטית עם גיל מתקדם (יחס סיכויים של 9.42, p<0.000), מגדר זכרי (יחס סיכויים של 1.67, p=0.003) ונוכחות מחלות רקע אחרות, דוגמת יתר לחץ דם (יחס סיכויים של 1.95, p<0.001) ומחלות לב וכלי דם (יחס סיכויים של 2.32).

 

מבין המשתתפים במחקר, 281 חולים (35%) קיבלו טיפול כימותרפי ציטוטוקסי במהלך 4 שבועות טרם תוצאת בדיקה חיובית לנגיף הקורונה. לאחר תקנון לגיל, מין ומחלות רקע, טיפול כימותרפי במנהלך 4 השבועות הקודמים לא נקשר באופן משמעותי עם הסיכון לתמותה עקב COVID-19, כאשר נבחן אל מול הסיכון לתמותה של חולי סרטן שלא קיבלו טיפול כימותרפי לאחרונה.

 

החוקרים לא זיהו עליה משמעותית בסיכון לתמותה בקרב חולים תחת טיפול אימונותרפי, הורמונאלי, טיפול מכוון או טיפול קרינתי במהלך ארבעת השבועות הקודמים.

 

לסיכום, תמותה עקב COVID-19 בחולי סרטן תלויה בעיקר בגיל, מין ומחלות רקע והחוקרים לא הצליחו לזהות עדויות לכך שטיפול פעיל כנגד מחלה ממארת מלווה בסיכון מוגבר לתמותה, בהשוואה לחולי סרטן שאינם תחת טיפול פעיל.

 

The Lancet May 28, 2020

 

הערת מערכת:

נקודה מעניינת נוספת נוגעת להשפעה של מגפת ה-COVID-19 על זמינות הטיפולים האונקולוגיים וההשפעה של אי-מתן טיפול על התמותה של אוכלוסיית חולים זו.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<