חדשות

זיהוי מוטאציות מסוימות עשוי לסייע בחיזוי תגובה לטיפול כנגד סרטן לבלב (Clin Cancer Res)

03/06/2020

 

נוכחות מוטאציות מסוימות המקודדות לחלבונים המעורבים בצורה של תיקון דנ"א הקרויה Homologous Recombination (HR) מסייעת בזיהוי חולים עם סרטן לבלב מתקדם הצפויים להגיב בצורה הטובה ביותר לטיפול קו-ראשון על-בסיס פלטינום, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך חודש מאי בכתב העת Clinical Cancer Research.

 

מדגם המחקר כלל 262 חולים עם סרטן לבלב גרורתי, רובם אובחנו עם ממאירות חדשה בשלב 4. טיפול קו-ראשון על-בסיס פלטינום ניתן ל-61% מהחולים ובכל החולים הושלם ריצוף מוטאציות תורשתיות ונרכשות באמצעות MSK-IMPACT Sequencing Test, המבוססת על טכנולוגיית ריצוף הדור הבא.

 

החוקרים בחנו 17 גנים המעורבים ב-HR ונכללים בפאנל המוטאציות של MSK-IMPACT, כולל גני BRCA1, BRCA2, PALB2, AATM, CHEK2, RAD51 ו-FANCA.  הם גם בחנו אם מוטאציות HR תועדו בעותק אחד או בשני העותקים של כל גן.

 

מבין המשתתפים במחקר, ב-19% הייתה עדות למוטאציות HR, כאשר ב-15% תועדו מוטאציות תורשתיות וב-4% מוטאציות סומאטיות.

 

החוקרים לא זיהו הבדלים באי-יציבות גנומית או בתוצאות בין חולים עם מוטאציות תורשתיות ואלו עם מוטאציות סומאטיות ולכן ניתחו את הנתונים אודות משתתפים בשתי הקבוצות יחדיו. חולים אלו נכללו תחת קטגוריית HRD (Homologous Recombination Deficiency).

 

לאחר חציון מעקב במשך 21.9 חודשים אחר חולים ששרדו, חציון ההישרדות הכולל בכלל המדגם עמד על 15.5 חודשים. עם זאת, בחולים עם HRD שהשלימו טיפול קו-ראשון על-בסיס פלטינום, חציון ההישרדות הכולל עמד על 25.1 חודשים. בחולים ללא HRD שקיבלו טיפול עם או בלי פלטינום, חציון ההישרדות הכולל עמד על 15.3 חודשים.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי בחולים עם HRD, הסיכון לתמותה מכל-סיבה היה קטן ב-50% בהשוואה לחולים ללא HRD (יחס סיכון של 0.50, P<0.01).

 

חציון ההישרדות ללא-התקדמות מחלה בכלל המדגם עמד על 7.1 חודשים. עם זאת, גם במקרה זה, בחולים עם HRD שקיבלו טיפול קו-ראשון מבוסס פלטינום משך ההישרדות ללא-התקדמות היה ארוך יותר משמעותית, בהשוואה לחולים שלא קיבלו טיפול זה (12.6 לעומת 4.4 חודשים).

 

בקרב חולים עם מוטאציות בשני עותקי הגן, משך ההישרדות ללא-התקדמות היה ארוך יותר בקרב אלו שקיבלו טיפול כימותרפי מבוסס-פלטינום, בהשוואה לאלו שקיבלו טיפולים אחרים (13.3 לעומת 3.8 חודשים, בהתאמה). השפעה דומה תועדה בחולים עם מוטאציות רק בעותק אחד של הגן, עדות לכך שטיפול על-בסיס פלטינום צפוי להוביל לתועלת קלינית רבה יותר בחולים עם מוטאציות בשני העותקים של גני HR.

 

החוקרים מציינים כי דרושים כ-3-6 שבועות לקבלת תוצאות ריצוף גנומי במטרה לקבל החלטות אודות טיפול קו-ראשון בחולים אלו, עובדה העשויה להגביל את התועלת של ריצוף גנומי באוכלוסיית חולים בה חציון ההישרדות הכולל אינו עולה על שנה אחת.

 

Clin Cancer Res. Published online May 22, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<