חדשות

מומחים ממליצים על השלמת בדיקות גנטיות בכלל הגברים עם סרטן ערמונית גרורתי (J Clin Oncol)

12/06/2020

 

בכלל הגברים עם סרטן ערמונית גרורתי יש מקום לשקול בדיקות לזיהוי מוטאציות תורשתיות, כמו גם במקרים של גברים עם סיפור משפחתי של ממאירות המרמז לנטייה תורשתית, כך ממליץ פאנל בינלאומי של מומחים.

 

המומחים תומכים בשימוש בפאנל גנים גדול לבדיקות לזיהוי מוטאציות תורשתיות, עם עדיפות לזיהוי גני BRCA1/2 ו-MMR. בדיקות לגנים נוספים יבוצעו בהתאם להיסטוריה אישית או משפחתית. הפאנל ממליץ עוד על בדיקות לזיהוי מוטאציות סומאטיות באמצעות ריצוף הדור הבא. ההמלצה תקפה לממאירויות ערמונית גרורתיות העמידות לסירוס ואלו שאינן עמידות לסירוס.

 

בגברים עם סרטן ערמונית לא-גרורתי בהם שוקלים אפשרות מעקב פעיל, פאנל המומחים ממליץ על העדפת בדיקה ל-BRCA2 ולהתבסס על היסטוריה אישית או משפחתית להנחיית בדיקות לגנים אחרים. בגברים ללא סרטן ערמונית, אך עם סיפור משפחתי של ממאירות, העדיפות תהיה לבדיקות ל-BRCA2 ו-HOXB13. ניתן לשקול בדיקות ל-BRCA1, ATM ו-MMR. המומחים מציעים מספר תרחישים קליניים אחרים לבחירת הבדיקות.

 

בדיקות גנטיות חיוניות להחלטה על טיפול במעכבי PARP, לאור האישורים האחרונים של מנהל המזון והתרופות האמריקאי של Rucaparib ו-Olaparib לגברים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס עם מוטאציית BRCA או חסר Homologous Recombination Repair.

 

מעבר להמלצות לבדיקות גברים עם סרטן ערמונית גרורתי וגברים עם היסטוריה משפחתית של ממאירות, הפאנל ממליץ כי גברים נשאי BRCA2 יחלו בבדיקות סקר לסרטן ערמונית בגיל 40 שנים או 10 שנים לפני הגיל המוקדם ביותר בו אובחן קרוב משפחה עם הממאירות. יש לשקול בדיקות סקר בשלב מוקדם גם בגברים שהם נשאי HOXB13, BRCA1 ו-ATM.

 

J Clin Oncol 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<