חדשות

התערבויות טלפוניות עשויות להקל על חלק מהתסמינים של חולי סרטן (Cochrane Database of Systematic Reviews)

06/07/2020

 

התערבויות טלפוניות עשויות לספק הקלה מסוימת בתסמיני דיכאון ותסמינים אחרים בחולים מבוגרים עם מחלות ממאירות, כך עולה מתוצאות סקירת Cochrane חדשה, שפורסמה ב-Cochrane Database of Systematic Reviews.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי התערבויות פסיכולוגיות והדרכתיות דרך הטלפון משמשות יותר ויותר בכדי לתמוה ולנהל את הטיפול בתסמינים שונים של חולי סרטן, בעיקר בעידן מגפת COVID-19. עם זאת, אין נתונים אודות היעילות של התערבויות אלו.

 

החוקרים בחנו את היעילות של התערבויות טלפוניות להפחתת תסמינים על-רקע ממאירות והטיפול בגידולים בסקירה שיטתית שכללה 32 מחקרים, עם סך כולל של 6,250 משתתפים. ההתערבויות בוצעו בעיקר ע"י אחיות והתמקדו בתסמיני חרדה, דיכאון, מצוקה רגשית, אי-ודאות, עייפות, כאב, תסמינים על-רקע תפקוד מיני ומצוקה ו/או עוצמת תסמינים באופן כללי.

 

מרבית ההתערבויות שנערכו טלפונית הובילו להפחתה משמעותית בתסמיני דיכאון. חלק גדול מההתערבויות הטלפוניות היו יעילות בהפחתת חרדה, עייפות ומצוקה רגשית.

 

מנגד, החוקרים לא הגיעו למסקנה חד-משמעית אודות התועלת של התערבויות טלפוניות להפחתת אי-ודאות, כאב, תסמינים על-רקע תפקוד מיני, קוצר נשימה, או תסמינים כלליים. ובסיכומו של דבר, החוקרים מצאו כי דרגת הודאות של העדויות הייתה נמוכה מאוד בכלל התוצאים.

 

לא תועדו דפוסים ברורים באשר לצורות ההתערבות היעילות ביותר (טלפון בלבד לעומת שילוב התערבות טלפונית עם מרכיבים אחרים).

 

התערבויות טלפוניות עשויות להוביל לחסכון בעלויות, אך כלל המחקרים שנבחנו בסקירה לא כללו הערכה כלשהי של כלכלת בריאות.

 

החוקרים כותבים כי לאור מגפת COVID-19, רבים נדרשים להתמודד עם מציאות בה חולי סרטן מתמודדים עם דיכוי חיסוני ונדרשים לעזרה עם תסמינים שונים, כאשר התערבויות טלפוניות בהחלט יכולות להביא לשיפור בתסמינים שלא זכו לטיפול קודם.

 

Cochrane Database of Systematic Reviews, online June 2, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<