חדשות

הנחיות עדכניות מטעם ASCO בנושא סרטן לבלב גרורתי (J Clin Oncol)

20/08/2020

 

בדיקות מוקדמות לזיהוי שינויים גנטיים ברי טיפול מומלצות כעת בחולים עם סרטן לבלב גרורתי בהם תועדה התקדמות תחת טיפול ובאלו שפיתחו רעילות משמעותית והינם מועמדים אפשריים לטיפול נוסף לאחר קו טיפול ראשון, כך עולה מהנחיות חדשות מטעם ה-ASCO (American Society of Clinical Oncology).

 

הן בדיקות גנטיות והן בדיקות סומאטיות, כולל מוטאציות MSI/MMR, BRCA עם משמעות ידועה, ואיחוד גן NTRK, מומלצות כעת באוכלוסיה זו.

 

העדכון הנוכחי של הנחיות ASCO בנושא סרטן לבלב מבוסס על עדויות חדשות שהצביעו לתועלת של טיפול ייעודי לאחר טיפול קו-ראשון או כטיפול אחזקה.

 

בנוגע להמלצה החדשה התומכת בבדיקות מוקדמות לזיהוי שינויים גנטיים ברי טיפול, המומחים מציינים כי תוצאות הבדיקה עשויות להוביל לטיפול במעכבי PARP, מעכבי PD-1, מעכבי TRK Fusion ומחקרים קליניים להערכת טיפולים ייעודיים. בדיקות של הגנום מומלצות כחלק מההערכה הראשונית כדי להבטיח כי תוצאות הבדיקות יהיו זמינות בזמן קבלת החלטות לטיפול, לאחר ניסיון טיפול קו-ראשון.

 

הפאנל הוסיף שתי המלצות נוספות אודות אפשרויות הטיפול לאחר טיפול קו-ראשון:

·       המלצה הקוראת לטיפול ב-Larotectinib או Entrectinib בחולים עם גידולים עם איחוי NTRK.

·       המלצה כי בחולים עם מוטאציות BRCA1 או BRCA2 שקיבלו טיפול כימותרפי קו-ראשון המבוסס על פלטינום, בהם לא תועדה התקדמות מחלה לאחר לפחות 16 שבועות, ניתן לטפל בכימותרפיה או ב-Olaparib.

 

העדויות התומכות בשתי המלצות אלו הן באיכות נמוכה, אך מעידות כי התועלת עולה על הנזקים. חוזק שתי ההמלצות הוגדר כבינוני.

 

העדכון כולל מספר שינויים מינוריים לשלוש המלצות קודמות:

·       בנוסף ל-Capecitabine או Erlotinib, Nab-paclitaxel נכלל כעת כאפשרות נוספת לטיפול הניתן עם Gemcitabine בחולים עם מדד ECOG של 2 או פרופיל מחלות רקע שאינו מאפשר טיפול אגרסיבי יותר.

·       הכללת חולים שקיבלו טיפול קודם המבוסס על Gemcitabine בקריטריונים לקו טיפול שני במשלב Fluorouracil עם Nanoliposomal Irinotecan או Fluorouracil עם Irinotecan.

·       כעת נכללת אפשרות מתן Nab-Paclitaxel כתוספת ל-Gemcitabine ו-Nanoliposomal Irinotecan כתוספת ל-Fluorouracil כקו-טיפול שני בחולים עם מדד ECOG של 2 או פרופיל מחלות רקע שאינו מאפשרות טיפול אגרסיבי יותר.

 

 

שלושת השינויים הללו משקפים עדויות חדשות בנושא קו טיפול ראשון, כולל מחקר FRAGRANCE, ומבוססות על קונצנזוס מומחים.

 

J Clin Oncol. 2020 Aug 5

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<