חדשות

מדד הדמייתי חדש עשוי לסייע בחיזוי גרורות לקשריות לימפה בבית שחי והישרדות נשים עם סרטן שד (JAMA Network Open)

20/12/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מדד הדמייתי חדש המבוססת על חותמת הדמייתית על-בסיס בדיקת MRI (Magnetic Resonance Imaging) עשוי לסייע בחיזוי גרורות לקשריות לימפה בבית השחי והישרדות ללא-מחלה של נשים עם סרטן שד בשלב מוקדם.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לפתח ולתקף מדד DCE-MRI (Dynamic Contrast-Enhanced Magnetic Resonance Imaging) לזיהוי קדם-ניתוחי של גרורות לקשריות לימפה בבית השחי ולבחון את שיעורי ההישרדות ללא-מחלה בנשים עם סרטן שד בשלב מוקדם.

 

המחקר הרטרוספקטיבי כלל נשים עם סרטן שד בשלב מוקדם, אשר טופלו בארבעה בתי חולים בסין, בתקופה שבין 3 ביולי, 2007, ועד 21 בספטמבר, 2019. המשתתפות חולקו באקראי ביחס 7:3 למדגם פיתוח ומדגם ולידציה. כל הנשים השלימו בדיקת MRI לפני-ניתוח, עברו ניתוח וביופסיה של קשרית זקיף אל דיסקציה של קשריות לימפה בבית השחי.

 

התוצאים העיקריים של המחקר כללו גרורות לקשריות לימפה בבית השחי והישרדות ללא-מחלה.

 

מדגם המחקר כלל 1,214 נשים (גיל חציוני של 47 שנים), אשר חולקו למדגם פיתוח (849 נשים) ומדגם ולידציה (365 נשים). החותמת ההדמייתית זיהתה גרורות לקשריות לימפה בבית השחי בעם שטח מתחת לעקומה של 0.88 במדגם הפיתוח ושל 0.85 במדגם הולידציה, כאשר נומוגרמות שכללו הערכה קלינית ניבאו באופן מדויק גרורות לקשריות לימפה בבית השחי בשני המדגמים (שטח מתחת לעקומה של 0.92 ו-0.90, בהתאמה).

 

החותמת ההדמייתית ניבאה הישרדות ללא-מחלה לאחר שלוש שנים במדגם הפיתוח ובמדגם הולידציה (שטח מתחת לעקומה של 0.81 ו-0.73, בהתאמה) והנומוגרמות שכללו הערכה קלינית עם החותמת ההדמייתית הבחינו באופן מדויק בין נשים בסיכון גבוה ואלו בסיכון גבוה במדגם הפיתוח (יחס סיכון של 0.04, p<0.001) ובמדגם הולדיציה (יחס סיכון של 0.04, p<0.001).

 

הנומוגרמות שכללו הערכה קלינית עם החותמת ההדמייתית ניבאו הישרדות ללא-מחלה לאחר שלוש שנים במדגם הפיתוח ובמדגם הולידציה (שטח מתחת לעקומה של 0.89 ו-0.90, בהתאמה).

 

מניתוח הנתונים עלה כי משלב הערכה קלינית עם החותמת ההדמייתית ניבא טוב יותר את התוצאות הקליניות, בהשוואה להערכה הקלינית או ההערכה ההדמייתית בלבד.

 

ממצאי המחקר מעידים כי שילוב הערכה קלינית עם חותמת הדמייתית עשויה לסייע בתהליכי קבלת החלטות ובחירה מותאמת-אישית של התערבויות כירורגיות ומשטרי טיפול בנשים עם סרטן שד בשלב מוקדם.

 

JAMA Network Open, online December 8, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<