חדשות

האם בדיקות סקר לסרטן העור מובילות לאבחון-יתר של מלנומה? (N Engl J Med)

19/01/2021

 

במהלך מגפת הקורונה, בדיקות הסקר למחלות ממאירות בארצות הברית הופסקו בפתאומיות. ניסיון זה, בשילוב עם ההידרדרות הכלכלית בעקבות המגפה, הובילה חלק מהרופאים לבחון את הדברים מחדש. כעת, במאמר מערכת שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine טוענים מומחים כי יש להפסיק עם בדיקות סקר לסרטן העור וקוראים לא לחדש את בדיקות הסקר לממאירויות אלו לאחר שכוך המגפה.

 

היארעות מלנומה גבוהה פי 6 בהשוואה לשיעורי הממאירות לפני 40 שנים וכעת מדובר בממאירות השלישית בשכיחותה בארצות הברית. עם זאת, בעוד ששיעור המקרים שבר שיאים, שיעורי התמותה עקב מלנומה נותרו די יציבים, רמז לאבחון-יתר של הממאירות.

 

הכותבים מתארים מעגל בו שימוש מופרז באמצעי אבחנה מוביל לאבחון יתר של מלנומה. בין הגורמים בבסיס אבחון-יתר נכללים מודעות מוגברת (ייתכן מוגברת במידה מופרזת) בקרב החולים, בדיקות סקר נרחבות של העור, סף קליני נמוך יותר לביופסיה, וסף קליני נמוך יותר בקרב פתולוגים לקביעת אבחנה של מלנומה. חשש מפני פספוס אבחנת ממאירות, סוגיות חוקיות ותמריצים כלכליים עשויים כולם לתרום לאבחון יתר.

 

המומחים טוענים כי העליה בהיארעות מלנומה הינה אירוע זקיף, אזהרה כי ישנה מגפה של בדיקות, מעקבים וביופסיות של נגעים עוריים. יתרה מזאת, אבחון-יתר עלול להוביל להתערבויות מיותרות.

 

בין השנים 2004 עד 2017, שיעור הביופסיות עלה כמעט כפליים (מ-5% ל-18%). אבחון יתר והתערבויות מיותרות עלולים להוביל לנזקים פסיכולוגיים, כלכליים וגופניים לחולה, והכותבים קוראים לשבור את המעגל הנ"ל.

 

הצעד החשוב ביותר לשבירת המעגל של אבחון-יתר של מלנומה הוא להפסיק את בדיקות הסקר לסרטן העור ברחבי האוכלוסיה.

 

מומחי ה-USPSTF טוענים בשלב זה כי אין מספיק עדויות בכדי להשלים הערכה של הנזקים מול התועלת בבדיקות סקר לסרטן העור, כך שהפרשנות נותרת פתוחה לכל.

 

עם זאת, מומחים אחרים יוצאים כנגד מאמר המערכת וטוענים כי ישנם מספר טיעונים שגויים בבסיסו. ראשית, יש הוכחות רבות המעידות על קשר סיבתי בין קרינה אולטרה-סגולה ובין מלנומה, כאשר גורמים אחרים, דוגמת נטיה גנטית, משחקים גם כן תפקיד חשוב. מאחר וקרינה אולטרה-סגולה הינה גורם סיכון הפיך, חשוב להמשיך עם המסר לציבור הרחב באשר לחשיבות ההגנה מפני קרינה זו. בנוסף, הם יוצאים כנגד הטיעון לפיו ישנה מודעות גדולה מדי למלנומה בקרב הציבור וכותבים כי מחקרים הראו כי מודעות למלנומה מלווה באבחון נגעים בשלב מוקדם יותר, בו ניתן להביא לריפוי עם ניתוח פשוט, ללא צורך בהתערבויות נוספות.

 

N Engl J Med. Published online January 7, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<