חדשות

בדיקת PET עשויה לסייע בהחלטות הטיפול בנשים עם סרטן שד חיובי לקולטנים לאסטרוגן (Nature Communications)

08/02/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Nature Communications מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בדיקת PET עם אנאלוג לקולטנים לפרוגסטין לאחר תגר אסטרדיול קצר עשויה לסייע בבחירת הטיפול המתאים ובמעקב אחר נשים עם סרטן שד חיובי לקולטנים לאסטרוגן.

 

החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי בשלב 2, להערכת הקשר בין תגובה לטיפול הורמונאלי עם שינוי בקליטה בגידול של אנאלוג לפרוגסטין (21-[18F]fluorofuranylnorprogesterone), לפני ואחרי תגר אסטרדיול בן יממה, אשר נועד להביא להגברת רמות קולטנים לפרוגסטרון.

 

מבין 43 נשים לאחר-מנופאוזה עם סרטן שד מתקדם וחיובי לקולטנים לאסטרוגן, עליה לאחר תגר בקליטת FFNP בגידו תועדה ב-28 נשים בלבד עם תועלת קלינית לטיפול הורמונאלי (נשים שהגיבו לטיפול), אך לא כך היה ב-15 נשים ללא תועלת קלינית לטיפול הורמונאלי (נשים שלא הגיבו לטיפול) (p<0.0001), עדות לרגישות וסגוליות של 100%.

 

עוד עולה מהנתונים כי 28 הנשים עם גידולים שהגיבו לטיפול אנדוקריני חיו זמן ארוך יותר משמעותית, בהשוואה לנשים עם גידולים שלא הגיבו לטיפול.

 

ממצאי המחקר מעידים כי שינוי בקליטת FFNP בגידול לאחר תגר אסטרדיול מהווה מנבא משמעותי של התגובה לטיפול אנדוקריני בנשים עם סרטן שד חיובי לקולטנים לאסטרוגן. ממצאים אלו תומכים בחשיבות בדיקת PET עם אנאלוג לקולטן לפרוגסטין בבחירת הטיפול ולאורך המעקב אחר נשים עם סרטן שד.

 

Nature Communications 2021.

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<