חדשות

בחולים נבחרים עם מיאלומה נפוצה ניתן להפסיק את הטיפול בסטרואידים (Blood)

03/04/2021

 

בחולים מבוגרים נבחרים עם מיאלומה נפוצה, ניתן לעבור בבטחה לטיפול אחזקה במינון נמוך של Lenalidomide (רבלימיד) ולהפסיק את הטיפול בדקסמתזון לאחר 9 חודשים. במאמר שפורסם בכתב העת Blood מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש המעידים כי גישה זו בטוחה והובילה לתוצאות דומות לאלו שתועדו עם המשך טיפול סטנדרטי במשלב Lenalidomide/Dexametahsone.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי משלב Lenalidomide/Dexametahsone מהווה את הטיפול הסטנדרטי בקשישים עם מיאלומה נפוצה. כעת, הם ביקשו לבחון את היעילות והישימות של טיפול במשל Lenalidomide/Dexametahsone במינון/משטר מותאמים ולאחר מכן טיפול אחזקה ב-Lenalidomide במינון 10 מ"ג/יום, ללא דקסמתזון, אל מול המשך טיפול רציף במשלב Lenalidomide/Dexametahsone בקשישים עם אבחנה חדשה של מיאלומה נפוצה.

 

תוצא הסיום העיקרי היה הישרדות ללא-אירועים, אשר כללו התקדמות/תמותה מכל-סיבה, הפסקת Lenalidomide, כל אירוע חריג המטולוגי בדרגה 4 או אירוע חריג לא-המטולוגי בדרגה 3-4.

 

מבין 199 חולים זמינים להערכה, 101 חולים קיבלו את משלב Lenalidomide/Dexametahsone ולאחר מכן המשיכו בטיפול אחזקה ללא סטרואידים; כאשר 98 חולים המשיכו בטיפול המשולב.

 

חציון משך המעקב עמד על 37 חודשים ומהנתונים עולה כי שיעורי התגובה הטובה ביותר היו דומים: שיעורי תגובה חלקית, או תגובה טובה יותר, עמדו על 78% לעומת 68% (P=0.15) בקרב אלו שהמשיכו בטיפול ב-Lenalidomide בלבד, בהשוואה לאלו שהמשיכו במשלב Lenalidomide/Dexametahsone, בהתאמה. משך ההישרדות ללא-אירועים עמד על 10.4 חודשים כאשר טיפול האחזקה כלל Lenalidomide בלבד, בהשוואה ל-6.9 חודשים עם המשך משלב Lenalidomide/Dexametahsone (יחס סיכון של 0.70, רווח בר-סמך 95% של 0.51-0.95, p=0.02).

 

חציון ההישרדות ללא-התקדמות עמד על 20.2 לעומת 18.3 חודשים (יחס סיכון של 0.78, P=0.16),שיעורי ההישרדות לאחר שלוש-שנים עמדו על 74% לעומת 63% (יחס סיכון של 0.62, p=0.06).

 

שיעורי אירוע חריג לא-המטולוגי בדרגה 3 ומעלה עמדו על 33% לעומת 43% מהחולים תחת טיפול אחזקה ב-Lenalidomide בלבד, בהשוואה לאלו שהמשיכו במשלב Lenalidomide/Dexametahsone. הטיפול ב-Lenalidomide הופסק בשל אירועים חריגים ב-24% ו-30% מהחולים, בהתאמה, כאשר המינון הופחת ב-45% לעומת 62% מהחולים, בהתאמה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים מבוגרים, במצב כללי בינוני, לאחר השלמת 9 מחזורי טיפול משולב ב- Lenalidomide/Dexametahsone,  מעבר לטיפול במינון מופחת של Lenalidomide בלבד, ללא דקסמתזון, הוביל לתוצאות דומות לאלו שתועדו עם המשך משלב Lenalidomide/Dexametahsone.

 

Blood. Published online March 19, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<