חדשות

חסימה של הstellate ganglion עשויה להיות אפקטיבית בטיפול ב PTSD (JAMA Psychiatry)

13/11/2019

מאת ד"ר אלינור מוסרי בריסקין

 

טיפול בזריקה לחסימת ה stellate ganglion מפחית סימפטומים של PTSD ועשוי להוות פריצת דרך בתחום הטיפול הדחוף במחלה. כך על פי מחקר שפורסם בנובמבר ב JAMA Psychiatry.

מחקרים הראו כי טראומה משמעותית גורמת לשפעול המערכת הסימפתטית. ה stellite ganglion אשר נמצא בבסיס הצוואר, הינו חלק מאותה המערכת ולוקח חלק בהפעלתה למצב של "flight or fight". פרוצדורת stellate ganglion block (SGB) הינה פרוצדורה האורכת כ 5 דקות ובמהלכה מזריקים מאלחש מקומי קצר טווח לתוך וסביב ה stellite ganglion על מנת לחסום אותו באופן זמני.

כיום לא ברור באופן ודאי מהו מנגנון הפעולה של הליך זה, אך חוקרים מאמינים כי זה גורם ל"אתחול מחדש" של המערכת הסימפתטית למצבה הפרה-טראומטי. הפרוצדורה בוצעה בעבר (בשנות ה 40 של המאה הקודמת) לטיפול בתסמונות כאב. כיום ישנם מספר מחקרים אשר בדקו את הפרוצדורה על מטופלים עם PTSD, אך התוצאות היו לא אחידות.

מטרת מחקר זה היתה לבדוק את השפעה פרוצדורת ה SBG על הפחתת הסימפטומים של PTSD, בתוך מעקב של 8 שבועות.  

המחקר הינו מחקר אקראי כפול סמיות רב מוקדי. הוא נערך בין מאי 2016 ועד מרץ 2018 בשלושה מרכזים צבאיים לטיפול בכאב בארה"ב. במחקר השתתפו מטופלים אשר היו בזמן שירות צבאי, אשר סבלו מ PTSD (על פי ניקוד השווה או הגבוה מ 32 ב PTSD Checklist-Civilian Version (PCL-C)), ואשר היו יציבים על טיפול פסיכוטרופי. קריטריוני אי-ההכללה היו: טיפול SGB קודם, אבחנות פסיכיאטריות ספציפיות, שימוש בחומרים, נזק מוחי בינוני עד קשה, או מחשבות אובדניות בחודשיים שקדמו למחקר.

המטופלים קיבלו זריקת SGB עם 7-10ml של ropivacaine 0.5% או זריקת פלצבו לתוך וסביב הגנגליון, בשבוע 0 ובשבוע 2 למחקר. רק הרופאים המרדימים והאחיות אשר ביצעו את הפרוצדורה היו מודעים לחומר המוזרק, ופגשו את המטופלים פעמיים בלבד, לצורך ההזרקה. התוצאים שנבדקו היו – שיפור של 10 נקודות או יותר ב CAPS-5 total symptom severity scores מהבסיס עד שבוע 8.

תוצאות: 113 מטופלים הוכללו במחקר, מתוכם 100 גברים ו 13 נשים. הגיל הממוצע היה 37.3 שנים. 74 מטופלים קיבלו SGB ו 39 קיבלו זריקת פלצבו. המאפיינים הבסיסיים של שתי הקבוצות היו דומים, עם ניקוד ממוצע ב CAPS-5 score של 37.6 ו 39.8 בהתאמה. 108 (95.6%) מטופלים השלימו את המחקר עד למעקב של 8 שבועות. באנליזת intent-to-treat, השינוי בניקוד CAPS-5 היה -12.6 בקבוצה אשר קיבלה טיפול ב SGB לעומת ירידה של -6.1 בלבד בקבוצה שקיבלה פלצבו (p=0.01).

הטיפול הביא לתוצאות טובות יותר במטופלים עם סימפטומי PTSD חמורים יותר. עבור כל נקודה נוספת בניקוד הבסיסי של CAPS-5, היתה ירידה נוספת של כ- 0.2 נקודות לאחר 8 שבועות.

מסקנת החוקרים מהמחקר היא כי במטופלים עם סימפטומים של PTSD, שני טיפולים של SGB במרחק של שבועיים האחד מהשני היו אפקטיביים בהפחתת חומרת הסימפטומים כפי שהוגדרו על ידי CAPS-5 total symptom severity score, לאחר 8 שבועות.

החוקרים מציינים כי מגבלות המחקר – משך המעקב הקטן יחסית (8 שבועות בלבד), ובחירת מטופלים עם רמת PTSD קלה עד בינונית בלבד – משפיעים על יכולת ההכללה שלו על כלל אוכלוסיית המטופלים. עם זאת, החוקרים מעודדים ביצוע מחקרים נוספים בנושא זה על מנת לאמת תוצאות מחקר זה.

 

Effect of Stellate Ganglion Block Treatment on Posttraumatic Stress Disorder Symptoms. November 6, 2019, JAMA Psychiatry.

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<