חדשות

פארמוקן ומכון שמיר ישתפו פעולה במחקר ופיתוח תרופות מבוססות פיטריות ממשפחת הפסילוסיבה (פיטריות הזיה)

16/08/2020

הודעת פארמוקן

          השת"פ יכלול מחקרים על כ-10 זני פטריות בבעלות פארמוקן חלקן בשילוב קנאביס רפואי

          המחקרים יכללו בין היתר התוויות לטיפולים באלצהיימר, דיכאון והשפעה על חיידקים בקטריאליים

 

חברת פארמוקן גלובל בע"מ (ת"א: פמקנ) מחלוצות תעשיית הקנאביס הרפואי בארץ ובעולם, בעלת יכולות מוכחות בגידול, ייצור, פיתוח ומכירה של מוצרי קנאביס רפואי בישראל, מדווחת כי התקשרה במזכר הבנות עם מכון שמיר למחקר ראשון מסוגו בישראל, לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח תרופות מבוססות פיטריות ממשפחת הפסילוסיבה וכן למחקר של שיטות גידול לפיטריות. מכון שמיר, הנו בעל רישיון משרד הבריאות לייצור והחזקה של פיטריות ממשפחת הפסילוסיבה לשימוש לצורך מחקר.

במסגרת השת"פ, יערכו מחקרים על כ- 10 זני פיטריות בבעלות פארמוקן וכן מחקרים של פיטריות בשילוב עם קנאביס רפואי, לבחינת השפעתן הפוטנציאלית לטיפול בהתוויות רפואיות שונות. בהתבסס על הידע הרב של ד"ר דליה לוינסון ממכון שמיר בתחום זה, הוחלט על ידי החברה והמכון לחקור, בין היתר, את השילוב בין פיטריות ממשפחת הפסילוסיבה עם קנאבינואידים שונים אשר מקורם בצמח הקנאביס, בטיפול בהתוויות רפואיות שונות.

במסגרת המחקר יבחנו, בין היתר, טיפולים במחלות הגיל השלישי ובכללן אלצהיימר ודמנציה, דיכאון, וכן השפעה על חיידקים בקטריאליים (תחליפי אנטיביוטיקה). תוצאות המחקרים יהוו בסיס להחלטה על המשך פיתוח תרופות להתוויות הרפואיות שייבחנו. מחקרים נוספים, יבוצעו על ידי שמיר או ע"י חוקרים אחרים בעלי רישיון למחקר פיטריות, בהתאם לשיקול דעתה של החברה, כאשר שמיר תעניק לחברה רישיון שימוש בלעדי הניתן למסחור עבור הקניין הרוחני הקיים אצלה וכן כזה שייווצר במהלך המחקרים.

פטריות ממשפחת הפסילוסיבה אשר זכו גם לכינוי "פטריות הזיה", הן קבוצה של פטריות המכילות את המרכיבים הפסיכואקטיבים שהעיקריים והבולטים שביניהם הינם פסילוסיבין ופסילוסין. מחקרים שנערכו, בין היתר, על ידי אוניברסיטאות מובילות בעולם, מצאו כי השימוש בפסילוסיבין עשוי להיטיב עם חולי דיכאון, פוסט טראומה, הפרעות חרדה והפרעה טורדנית-כפייתית (OCD). לאחרונה בוצעו מחקרים המלמדים על היתכנות השימוש בפיטריות כטיפול במחלות חסרות מרפא.

בנוסף, פארמוקן מעדכנת כי היא ממשיכה להערך לתחילת הגידול בחוות עין חצבה על פי הסכם השת"פ עליו דווח בתחילת החודש שעבר. בכך היקף התוצרת של פארמוקן לשוק המקומי יגיע ל-6-7 טון קנאביס רפואי לשנה. כמו כן, החברה נערכת להגדלת כושר הייצור לכשיאושר הייצוא מישראל.

דר' ירון דקל, מנהל מדעי של מכון שמיר למחקר וראש המעבדה לגנטיקה: "הפטריות ממשפחת Psilocibae המוכרות בכינוין 'פטריות הזיה' מכילות את החומרים הפסיכיאטריים Psilocin ו – Psilocybin שידועים אלפי שנים כבעלי השפעות פסיכוטיות. מטרת ההתקשרות בין 'מכון שמיר למחקר' (ע"ר) וחברת פארמוקן היא לפתח שיטות לגידול ומיצוי החומרים הפעילים ולבוחנן במספר פתולוגיות של מע' העצבים ובהן מחלות הגיל השלישי כגון אלצהיימר ודמנציה וכן במצבים של פוסט-טראומה. המחקר יכלול שיטת גידול בתרביות תאים וביו-ריאקטורים לצד גידול מסורתי, במטרה להגיע לשיטה המיטבית שתוכל לשרת את עולם הפארמה. במחקר מועסקים מספר חוקרי מכון שמיר מתחומי התמחויות שונים ובהם דר' דליה לוינסון, מומחית ישראלית בעלת שם עולמי בגידול פטריות כובע למאכל ומרפא. מכון שמיר הוא הגוף הראשון בארץ שקיבל את אישור משרד הבריאות בפברואר השנה למיצוי החומרים הפעילים Psilocin ו- Psilocybin".  

מנכ"ל פארמוקן, גיל חובש: "אנו רואים בשיתוף הפעולה עם מכון שמיר כזה העשוי להוביל לפיתוחים פורצי דרך בתחום הפיטריות בישראל, תחום בעל פוטנציאל רפואי רב משמעות על פי מומחים בעלי שם עולמי. פארמוקן שמה לה כיעד מרכזי להוביל את המחקרים בישראל בתחום הקנאביס הרפואי ולראשונה גם בתחום הפיטריות, תוך יישום אסטרטגיית החברה עבור שוק הפארמה. כל זאת, מתוך ההכרה בייחודם, יעילותם הקלינית ואיכותם הגבוהה של זני החברה מהמידע הרב שצברנו עד היום."

חובש הוסיף כי "כפי שדיווחנו לאחרונה, זני החברה הוכיחו יעילות בשלבים פרה-קלניים להתוויות של טרשת נפוצה והפרעות שינה. לצד זאת, פארמוקן ממשיכה להשביח את היכולת לייצר תפרחות נקיות בהדירות גבוהה, אשר יהוו את תשתית חומרי הגלם עבור מחקרים רפואיים מתקדמים על בסיס קנאביס רפואי." 

אודות מכון שמיר

מכון שמיר הוקם בשנת 1983 ביוזמתו של משרד המדע הישראלי ופועל בחסות אקדמית של אוניברסיטת חיפה. המכון פועל הן במישור היישומי והן במישור האקדמאי באמצעות ביצוע מחקרים פורצי דרך. מכון שמיר, בין היתר, מוביל בתחום העקיבות הגנטית של תוצרת חקלאית ובכך הוא מחלוצי ה – Farm to Fork במדינת ישראל ומחזיק ברישיון משרד הבריאות לייצור והחזקה של פיטריות ממשפחת הפסילוסיבה לשימוש לצורך מחקרי, לפי תקנות הסמים המסוכנים התש"ם 1979.

 

אודות פארמוקן גלובל בע"מ

החברה הוקמה בשנת 2008 והנה אחת מחלוצות העשייה בתחום הקנאביס הרפואי בישראל. פארמוקן פועלת בתחום הקנאביס הרפואי כמגדלת ומשווקת מגוון זנים של צמח הקנאביס, מפתחת זנים ייחודיים, פועלת בתחום מיצוי שמנים מצמח הקנאביס, ייצור חיצוני של מוצרים גמורים בהתאם לתקני ה GMP-וכן בפיתוח עצמי של מוצרים נלווים ופורמולציות ייחודיות, בין היתר פורמולות טיפוליות המשלבות צמחי קנאביס ואצות אדומות.

לחברה פעילות מחקר ופיתוח ענפה, החל מהליך ריבוי באמצעות תרביות רקמה ופיתוח זנים, דרך פיתוח מוצרים לתחום הפרה רפואי והקוסמטיקה וכלה בפיתוח מכשור ייעודי לתעשיית הקנאביס הרפואי המסייעים בתהליכי הייצור של הקנאביס. בבעלות החברה מעבדה לייצור תרביות רקמה, המאפשרת לרבות צמחים בנפחים מסחריים, זהים גנטית, נקיים ממזיקים וממחלות והכל על מנת להבטיח תרופה איכותית יותר ואחידה למטופלים. החברה החלה לפעול מחוץ לישראל במטרה להרחיב את שווקי היעד שלה ותחומי פעילותה, זאת על ידי קידום שיתופי פעולה בינלאומיים בתחומים מגוונים.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<