חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול המבוסס על גרימת פרכוסים באמצעות גרייה אלקטרומגנטית לייצוב חולים אובדניים (JAMA Netw Open)

20/08/2020

 

טיפול המבוסס על גרימת פרכוסים באמצעות גרייה אלקטרומגנטית Magnetic Seizure Therapy)) לווה בהפוגה מלאה של מחשבות אובדניות בקרוב למחצית מהחולים שלקחו חלק במחקר לא-אקראי לבחינת תוצאות ההתערבות, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open.

 

טיפול MST מבוסס על טכנולוגיה דומה ל-TMS (Transcranial Magnetic Stimulation), שגם הוכחה כהתערבות המפחיתה אובדנות. עם זאת, MST מבוסס על-ידי השראת פרכוסים בחולים. טיפול בנזעי חשמל גם פועל במנגנון דומה, אך הינו טיפול אינטנסיבי יותר.

 

החוקרים השלימו מחקר הארכה בתווית-פתוחה של מחקר להערכת MST ב-86 חולים עם דיכאון עמיד לטיפול. כל החולים הופנו תחילה לטיפול בנזעי חשמל והציגו מדד תסמינים של 21 מבין 24 נקודות לפי סולם HRSD-24 (Hamilton Rating Scale for Depression). חולים במצב גופני או נוירולוגי לא-יציב, מכשירים מושתלים, או טיפול קודם בנוגדי-פרכוס או בנזודיאזפינים, לא נכללו במחקר.

 

במחקר ההארכה, טיפול MST ניתן בין פעמיים לשלוש בכל שבוע, למשך עד 24 מחזורים, או עד השגת הפוגה. החולים חולקו לטיפול בתדירות נמוכה (25 הרץ), בינונית (50-60 הרץ), או גבוהה (100 הרץ).

 

החוקרים מדווחים כי המשתתפים השלימו בממוצע 19.5 טיפולים וכי טיפול המבוסס על גרימת פרכוסים באמצעות גרייה אלקטרומגנטית הוביל ב-32 חולים (47.8%) להפוגה, כפי שהוגדרה על-פי מדד Beck Scale for Suicidal Ideation אפסי, לאחר 12 שבועות טיפול. השינוי במדד Beck SSI מתחילת המחקר ועד תומו היה מובהק סטטיסטית (מ-10.9 ל-6.0, p<0.001).

 

שיעורי ההפוגה היו גבוהים יותר בקרב חולים בקבוצת הטפול בתדירות נמוכה ובינונית (55.2% ו-54.5%, בהתאמה), בהשוואה לקבוצה בתדירות גבוהה יותר (25%), אם כי ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית.

 

החוקרים מציינים כי מאחר והמשתתפים לא חולקו באקראי לקבוצות הטיפול ולא הייתה זרוע להשוואה, קיים סיכון להטיה של התוצאות.

 

JAMA Netw Open 2020; 3(8): e207434.

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<