חדשות

האם טיפול בנוגדי-דיכאון עשוי לסייע במניעת דמנציה? (Neurology)

20/09/2020

 

טיפול ב-Escitalopram (ציפרלקס) ממשפחת SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor) הביא להפחתת רמות עמילואיד-ביתא-42 בנוזל השדרה של מבוגרים בעלי תפקוד קוגניטיבי תקין, רמז לכך שהטיפול התרופתי עשוי לסייע במניעת מחלת אלצהיימר. עם זאת, יש עוד לקבוע אם הירידה המתונה הנ"ל בסמן זה תתורגם לתועלת קלינית.

 

מטרת המחקר הייתה לקבוע אם בהשוואה לפלסבו, מתן Escitalopram יפחית רמות עמילואיד-ביתא-42 בנוזל השדרה. החוקרים השלימו ניקור מותני להערכת רמות עמילואיד-ביתא-42 בנוזל השדרה לפני ואחרי טיפול ב-Escitalopram ב-114 משתתפים בעלי תפקוד קוגניטיבי תקין. המשתתפים חולקו באקראי לקבוצת פלסבו, Escitalopram במינון 20 מ"ג למשך שבועיים, Escitalopram במינון 20 מ"ג למשך שמונה שבועות, או במינון 30 מ"ג למשך שמונה שבועות, עם השלמת דגימות נוזל שדרה לפני ואחרי הטיפול והערכת אחוז השינוי ברמות עמילואיד-ביתא-42.

 

מהנתונים עולה כי בקרב מטופלים ב-Escitalopram תועה ירידה כוללת של 9.4% בריכוזי עמילואיד-ביתא-42 בנוזל שדרה, בהשוואה לאלו בקבוצת הפלסבו (p<0.001). הממצאים הצביעו על קשר בין רמות עמילואיד-ביתא-42 בנוזל שדרה מתחת ל-250 פיקוגרם/מ"ל ובין ירידה קטנה יותר בריכוז עמילואיד-ביתא-42 (p=0.006) בהשוואה לנבדקים עם ריכוז עמילואיד-ביתא-42 בנוזל שדרה של מעל 250 פיקוגרם/מ"ל.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מתן קצר-טווח של טיפול ב-Escitalopram הפחית ריכוזי עמילואיד-ביתא-42 בנוזל שדרה במבוגרים בעלי תפקוד קוגניטיבי שמור ועל-כן תרופות אלו עשויות לסייע במניעת מחלת אלצהיימר.

 

Neurology. Published online September 10, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<