חדשות

האם ניתן לנבא הפוגה ממושכת של סוכרת מסוג 2 לאחר ניתוח בריאטרי? (Diabetes Care)

03/09/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מדדים שונים לחיזוי הפוגה ומשך סוכרת הינם מנבאים טובים של הפוגה קצרת טווח של סוכרת לאחר ניתוח בריאטרי. עם זאת, למשתנים אלו יכולת מוגבלת לחזות הפוגה ממושכת בסוכרת או הפחתת סיכון לסיבוכים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ניתוח בריאטרי מלווה בהפוגה של סוכרת ומניעת סיבוכי המחלה. ישנם מספר מדדים המסייעים בחיזוי הפוגה של סוכרת בטווח הקצר ובטווח הביניים לאחר ניתוח בריאטרי, כולל מדד ABCD, DiaRem, Ad-DiaRem, DiaBetter ומדד ניתוח מטבולי פרטניים. עם זאת, אלו לא נבחנו כמנבאים של הפוגה ממושכת של סוכרת או מנבאי סיבוכי סוכרת.

 

החוקרים זיהו 363 חולים ממחקר Swedish Obese Subjects עם סוכרת מסוג 2 טרם הניתוח ונתונים זמינים לחישוב מדדי הפוגה. הפוגה חלקית (לאחר 2 ו-10 שנים) הוגדרה בנוכחות ריכוז סוכר מתחת ל-110 מ"ג/ד"ל או המוגלובין מסוכרר מתחת ל-6.5%, ללא טיפול תרופתי לסוכרת. מידע אודות סיבוכי סוכרת (בתחילת המחקר ולאורך 15 שנות מעקב) נאסף ממאגרי מידע ארציים.

 

לחיזוי הפוגה של סוכרת שנתיים לאחר ניתוח בריאטרי, השטח מתחת לעקומת ה-ROC (Receiver Operating Characteristics) נע בין 0.79 ו-0.88 למדדי הפוגה ועמד על 0.84 למשך סוכרת בלבד. לאחר 10 שנים, יכולת החיזוי של מדדי הפוגה פחתה משמעותית (שטח מתחת לעקומת ה-ROC בטווח 0.70-0.76) ולא זוהה מדד בעל יכולת חיזוי גבוהה יותר ממשך סוכרת בלבד (שטח מתחת לעקומת ה-ROC של 0.73).

 

באשר להתפתחות סיבוכים מיקרווסקולאריים ומאקרווסקולאריים של סוכרת לאורך 15 שנים, השטח מתחת לעקומת ה-ROC למדדי הפוגה נע בין 0.70-0.80 ובין 0.62-0.71, בהתאמה, והשטח מתחת לעקומת ה-ROC למשך סוכרת בלבד עמד על 0.77 ו-0.66, בהתאמה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי למרות שמדדי הפוגה ומשך סוכרת מנבאים היטב הפוגה קצרת טווח בסוכרת, לשני אלו יכולת מוגבלת לחיזוי הפוגה בסוכרת בטווח הארוך.

 

Diabetes Care 2020

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים להציץ במחשבון הערכת הסיכוי להחלמה מסוכרת לאחר ניתוח בריאטרי שפותח ע"י ד"ר דרור דיקר ושות'.  

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<