חדשות

מה בין רמות הורמוני מין ובין כבד שומני ואנזימי כבד בגברים? (Liver International)

12/03/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Liver International מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר הפוך בין ריכוזי טסטוסטרון כולל ובין מחלת כבד שומני שאינה על-רקע אלכוהול בגברים, ללא תלות בהורמוני מין אחרים וגורמי סיכון ידועים.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הקשר בין רמות הורמוני מין ורמות אנזימי כבד עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע אלכוהול במדגם של גברים בארצות הברית.

 

החוקרים התבססו על נתונים אודות 919 גברים שלקחו חלק בסקר NHANES III בין השנים 1988-1991. בין הנתונים שנאספו היו גם רמות בדם של אסטרוגן וטסטוסטרון כולל וחופשי, ריכוזי AAG (Androstanediol Glucuronide) ו-SHBG (Sex Hormone Binding Globulin). הם בחנו את הקשר האפשרי עם רמות AST (Aspartate Aminotransferase) ו-ALT (Alanine Aminotransferase), כמו גם עם אבחנת מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול, כפי שנקבע על-בסיס בדיקת אולטרה-סאונד.

 

מהנתונים לאחר תקנון לערפלנים שונים, כולל הורמוני מין אחרים, עולה קשר בין רמות נמוכות יותר של טסטוסטרון כולל ורמות גבוהות יותר של אסטרדיול חופשי ובין סיכויים גבוהים יותר למחלת כבד שומני שאינה על-רקע אלכוהוליזם. רמות נמוכות יותר של טסטוסטרון כולל לוו בסיכוי גבוה יותר לרמות AST מוגברות, אך לא זוהה קשר דומה עם רמות ALT בדם.

 

רמות טסטוסטרון חופשי, אסטרדיול, SHBG ו-AAG לא נקשרו בקשר מובהק סטטיסטית עם הסיכון למחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול או עם רמות אנזימי כבד.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ריכוז טסטוסטרון כולל עשוי לשמש כסמן לא-פולשני לאבחנה של מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול וקוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

Liver International. 2021;41(2):300-310

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<