חדשות

הערכת ההשפעה של טיפולים כנגד סרטן ערמונית על איכות החיים של החולים (מתוך כנס ה-GUCS)

16/02/2020

 

מתוצאות מחקר STAMPEDE, בו נבחנו תוצאות הטיפול ב-Abiraterone (זייטיגה) ו-Docetaxel בגברים עם סרטן ערמונית רגיש להורמונים, מתקדם-מקומית או גרורתי, שני הטיפולים הובילו לשיפור ההישרדות הכוללת וכעת מדווחים החוקרים בכנס ה-Genitourinary Cancers Symposium על הבדלים בהשפעה של שני הטיפולים על איכות החיים של החולים, אם כי לא בהיקף לו קיוו.

 

החוקרים ערכו השוואה בין 342 חולים שטופלו ב-Abiraterone ו-173 חולים שטופלו ב-Docetaxel להערכת מדד איכות החיים הגלובאלי הממוצע, אשר הוגדר כתוצא העיקרי של המחקר, לאחר 12, 24, 48 ו-104 שבועות.

 

מדדי איכות החיים הגלובאליים היו גבוהים יותר ב-3.9 נקודות לאורך שנתיים בחולים שטופלו ב-Abiraterone. עם זאת, הבדל אבסולוטי של מעל 4 נקודות הוגדר מראש כהבדל בעל משמעות קלינית ולכן ההבדל בין הטיפולים בהשפעה על איכות החיים לא היה בהיקף לו קיוו החוקרים.

 

אעפ"י כן, החוקרים סבורים כי יש לדון בממצאים עם החולים כאשר מציגים להם את אפשרויות הטיפול הקיימות.

 

מומחים בתחום מציינים כי הבדלים באיכות החיים המזוהים במחקרים עשויים להביא לשינוי גישת הטיפול בחולים. ההבדלים באיכות החיים עשויים להיות משמעותיים, שכן לאחר טיפול כימותרפי גברים רבים לא שבים לרמת התפקוד הקודמת שלהם. מנגד, Abiraterone מאפשר לאדם להמשיך ולתפקד לאורך זמן ארוך יותר וגברים רבים מצליחים לשמור על איכות החיים שלהם, עם הפרעה קלה לפעילות היומיומית שלהם.

 

אחרים מציינים כי הם נוהגים להציג למטופלים שלהם את אפשרות טיפול בן 18 שבועות ב-Docetaxel או שנתיים של טיפול ב-Abiraterone עם ניטור חודשי של תפקודי הכבד ולחץ הדם, שני אירועים חריגים אפשריים הקשורים בטיפול. לאור זאת, גברים רבים בוחרים באפשרות של Docetaxel.

 

מתוך כנס GUCS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני