חדשות

מקומו של Ipilimumab בטיפול בחולים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס (Sci Transl Med)

06/04/2020

 

מחקר קטן להערכת טיפול במעכבי בקרה חיסונית כנגד סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס זיהה קבוצות חולים בהן תתכן תועלת לטיפול זה, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Science Translational Medicine.

 

מדגם המחקר כלל 30 גברים עם עדות הדמייתית למחלה גרורתית והתקדמות הגידול תחת טיפול הורמונאלי, למרות רמות טסטוסטרון בדם נמוכות מאוד. כל החולים, פרט לאחד, קיבלו לפחות מנה אחת של Ipilimumab (יירבוי) ו-27 חולים היו זמינים להערכת תוצאות הטיפול לאחר חציון מעקב של 45.5 חודשים ממתן המנה הראשונה של הטיפול.

 

חציון הישרדות ללא-התקדמות ערכי PSA עמד על 1.7 חודשים, חציון הישרדות ללא-התקדמות הדמייתית עמד על 3.0 חודשים וחציון הישרדות כולל עמד על 24.3 חודשים. התגובה ההדמייתית הטובה ביותר הייתה מחלה יציבה והטיפול הוביל לשיעורי בקרת מחלה של 37%.

 

החוקרים מדווחים כי 6 מבין 9 חולים עם גידולים בעלי מאפיינים חיוביים - הגדרה שהתבססה על רמות שני מדדי תאי-חיסון ו/או תגובה משמעותית של תאי T ספציפית לאנטיגן – שרדו לאחר 33-54 חודשים מתחילת הטיפול ב-Ipilimumab. בכל 9 החולים הללו תועדה הישרדות ללא-התקדמות קלינית או הדמייתית של מעל 6 חודשים והישרדות כוללת של מעל 12 חודשים. בשני חולים תועד נטל מוטאציות (Tumor Mutational Burden, או TMB) נמוך, אשר לעיתים קרובות נקשר עם חוסר תגובה לטיפול אימונותרפי.

 

מנגד, כל 10 החולים עם מאפייני גידול שליליים הלכו לעולמם בתוך 10.3 חודשים מקבלת הטיפול ומשך ההישרדות ללא התקדמות קלינית או הדמייתית היה קצר מ-6 חודשים.

 

ממצאי המחקר הנוכחי ומחקרים נוספים בנושא עשויים לסייע בהנחיית מחקרים נוספים, כולל הערכת משלבי מעכבי בקרה חיסונית בחולים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס.

 

Sci Transl Med 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני