חדשות

סמני תפקוד כלייתי והסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים ותמותה (European Heart Journal)

05/12/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת European Heart Journal מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים לא-סוכרתיים עם מחלת כליות כרונית, קיים קשר מובהק סטטיסטית בין סמנים להערכת תפקוד צינוריות הכליה ובין אירועים קרדיווסקולאריים ותמותה, ללא תלות בפינוי גלומרולארי או אלבומינוריה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים רבים בחנו את הסמנים לנזק לצינוריות הכליה, דלקת ופיברוזיס וזיהו סמני סיכון לסיבוכים כלייתיים ומחלות לב וכלי דם. עם זאת, הקשר בין סמני תפקוד צינוריות הכליה ובין סיבוכים קליניים לא נבחנו היטב, בעיקר בחולים עם מחלת כליות כרונית.

 

החוקרים התבססו על מדגם שכלל 2,377 חולים עם מחלת כליות כרונית בתחילת מחקר SPRINT (Systolic Blood Pressure Intervention Trial) ובחנו את הקשר בין שלושה סמני תפקוד צינוריות הכליות בשתן: Alpha-1 Microglobulin, Beta-2 Microglobulin ו-Uromodulin – עם משלב תוצאי סיום קרדיווסקולאריים (אוטם לבבי, תסמונת כלילית חדה, אירוע מוחי, אי-ספיקת לב חדה ולא-מפוצה, או תמותה עקב מחלות לב וכלי דם) ותמותה.

 

לאורך חציון מעקב של 3.8 שנים, החוקרים זיהו קשר חיובי בין Alpha-1 Microglobulin ו- Beta-2 Microglobulin ובין משלב תוצאים קרדיווסקולאריים ותמותה. מנגד, זוהה קשר שלילי בין Uromodulin ובין הסיכון לשני התוצאים.

 

מניתוח רב-משתני שכלל את קצב הפינוי הגלומרולארי ואלבומינוריה, החוקרים זיהו קשר בין ריכוז גבוה כפליים של Alpha-1 Microglobulin ובין סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם (יחס סיכון של 1.25) ותמותה (יחס סיכון של 1.25), אך לא זוהה קשר דומה בין Beta-2 Microglobulin ובין תוצאים אלו. החוקרים זיהו קשר בין ריכוז Uromodulin גבוה כפליים בשתן ובין סיכון מופחת למחלות לב וכלי דם (יחס סיכון של 0.79), אך לא זוהה קשר דומה עם תמותה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר בין סמנים שונים להערכת תפקוד צינוריות הכליות ובין הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים ותמותה בחולים עם מחלת כליות כרונית.

 

European Heart Journal, November 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<