חדשות

אקו-לב מסייע במעקב אחר נזק לבבי משנית לטיפול במעכבי בקרה חיסונית (J Am Coll Cardiol)

04/02/2020

 

הערכת Global Longitudinal Strain (GLS) בבדיקת אקו-לב מהווה סמן לרעילות לבבית משנית לטיפול כימותרפי סטנדרטי, אך עשויה גם להצביע על נזק לבבי משנית לטיפול במעכבי בקרה-חיסונית, כך עולה מתוצאות מחקר מקרה-ביקורת שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קיים צורך בשיטות טובות יותר לזיהוי והערכת הסיכון לדלקת שריר הלב על-רקע טיפול במעכבי בקרה חיסונית. בעוד ש-GLS הינו סמן ידוע לרעילות לבבית על-רקע טיפול כימותרפי סטנדרטי, אין נתונים בנושא מעכבי בקרה חיסונית.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את החשיבות של GLS ולבחון את הקשר עם אירועים לבביים בחולים עם דלקת שריר הלב על-רקע טיפול במעכבי בקרה חיסונית. במחקר הרטרוספקטיבי נערכה השוואה של GLS באקו-לב בעת ההתייצגות עם דלקת שריר הלב (קבוצת מקרים, 101 חולים), אל מול חולים שלא פיתחו דלקת שריר הלב (קבוצת ביקורת, 92 חול). במקרים בהם המידע היה זמין, החוקרים בחנו את מדד GLS גם לפני טיפול במעכבי בקרה חיסונית בשתי הקבוצות. אירועים לבביים מג'וריים הוגדרו כמשלב של הלם קרדיוגני, דום לב, חסם לבבי מלא ומוות לבבי.

 

קבוצת המקרים וקבוצת הביקורת היו דומים בגיל, מין וסוג ממאירות. בעת ההתייצגות עם דלקת שריר הלב, ב-61 חולים (60%) תועד מקטע פליטה תקין. לפני טיפול במעכבי בקרה חיסונית, מדדי GLS היו דומים בקבוצת המקרים ובקבוצת הביקורת (20.3% לעומת 20.6%, p=0.60). לא תועד שינוי במדדי GLS בקבוצת הביקורת עם מעכבי בקרה חיסונית וללא דלקת שריר הלב (20.6% לפני הטיפול התרופתי לעומת 20.5% לאחר הטיפול, P=0.41). עם זאת, בקבוצת המקרים נרשמה ירידה במדדי GLS ל-14.1% (p<0.001).

 

עוד עולה מהנתונים כי מדדי GLS בעת ההתייצגות עם דלקת שריר הלב היו נמוכים יותר בקבוצת המקרים שהתייצגו עם מקטע פליטה ירוד (12.3%) או שמור (15.3%) של חדר שמאל.

 

לאורך חציון מעקב של 162 ימים, 51 חולים (51%) אובחנו עם אירוע קרדיווסקולארי מג'ורי. הסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים היה גבוה יותר עם מדדי GLS נמוכים יותר בחולים עם מקטע פליטה שמור או ירוד של חדר שמאל. לאחר תקנון למקטע הפליטה, כל ירידה של אחוז במדד GLS לוותה בעליה של פי 1.5 בסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים בחולים עם מקטע פליטה ירוד (יחס סיכון של 1.5, רווח בר-סמך 95% של 1.2-1.8) ועליה של פי 4.4 בחולים עם מקטע פליטה שמור (יחס סיכון של 4.4, רווח בר-סמך 95% של 2.4-7.8).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים המטופלים במעכבי בקרה חיסונית עם דלקת שריר הלב חלה ירידה גדולה יותר במדדי GLS, בהשוואה לביקורות. מדדי GLS נמוכים יותר לוו בסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים בחולים תחת טיפול במעכבי בקרה חיסונית עם דלקת קרום הלב, בין אם מקטע הפליטה של חדר שמאל היה שמור או ירוד.

 

J Am Coll Cardiol 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני