חדשות

תוצאות הכנסת תומכנים לנגעים טרשתיים עתירי שומנים (J Am Coll Cardiol)

26/03/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology עולה כי הכנסת תומכנים לאזורי נגעים טרשתיים עתירי שומנים לא הובילה לעליה בשיעור סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מבדיקות לאחר המוות עלה כי הכנסת תומכנים לנגעים טרשתיים עתירי שומנים עשויה להיות מלווה בעליה בשיעור הסיבוכים הקרדיווסקולאריים. כעת הם ביקשו לבחון את הקשר בין זיהוי נגעים עתירי שומנים באמצעות בדיקת NIRS (Near-Infrared Spectroscopy) ובין התוצאות הקליניות בחולים עם מחלת עורקים כלילית אשר טופלו בתומכנים מצופי-תרופה.

 

במחקר הפרוספקטיבי, רב-מרכזי, NIRS הושלם בחולים שהופנו להשלמת אנגיוגרפיה כלילית עם אפשרות להתערבות כלילית מילעורית. החוקרים חישבו את מדד LCBI (Lipid Core Burden Index) וזיהו את מדד LCBI המקסימאלי בכל מקטע באורך 4 מ"מ. סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים כללו תמותה לבבית, אוטם לבבי, תרומבוזיס של התומכן, רה-וסקולריזציה לא-דחופה, או אשפוז חוזר בשל אנגינה מתקדמת או לא-יציבה.

 

מבין 1,999 חולים שלקחו חלק במרשם COLOR (Chemometric Observations of Lipid Core Plaques of Interest in Native Coronary Arteries Registry), התערבות כלילית מילעורית בוצעה ב-1,621 חולים וסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים תועדו ב-18.0% מכלל החולים. מבין הסיבוכים הקרדיווסקולאריים, 8.3% היו קשורים לנגע האחראי למחלה הכלילית הפעילה, 10.7% היו באזורי נגעים שלא היו אחראיים למחלה הנוכחית וב-3.1% לא היה ידוע אם מדובר היה בנגע האחראי או לא.

 

סיבוכים בעקבות בדיקת NIRS תועדו ב-9 חולים (0.45%) והובילו למקרה אחד של אוטם לבבי סביב הפרוצדורה ומקרה אחד של ניתוח מעקפים דחוף.

 

מדד LCBI המקסימאלי בכל מקטע באורך 4 מ"מ לא ניבא סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים במהלך השנתיים לאחר ש-1,189 חולים השלימו אנגיוגרפיה כלילית והתערבות כלילית מילעורית (יחס סיכון מתוקן של 1.06 לכל עליה של 100 יחידות, רווח בר-סמך 95% של 0.96-1.17).

 

החוקרים כותבים כי מדובר במחקר הגדול ביותר להערכת התוצאות לאחר הכנסת תומכנים לנגעים טרשתיים עתירי שומנים בעורקים הכליליים. הממצאים לא הצביעו על הבדל בסיבוכים על-רקע הנגע האחראי בטווח הקצר או בטווח הארוך לאחר הכנסת תומכנים לנגעים טרשתיים עתירי שומנים, בהשוואה לנגעים שלא היו עתירי שומנים.

 

לסיכום, ממצאים אלו אינם עולים בקנה אחד עם מחקרים לאחר המוות שהציעו כי קיים סיכון מוגבר בהכנסת תומכנים לנגעים טרשתיים עתירי שומנים ולכן אין מקום למנוע הכנסת תומכנים מצופי-תרופה לנגעים אלו רק בשל שיקולים מורפולוגיים אלו.

 

J Am Coll Cardiol 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני