חדשות

הערכת בטיחות ויעילות התחלת טיפול באנטרסטו במהלך אשפוז חולים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד (JAMA Cardiology)

19/08/2020

 

בחולים המאושפזים בשל אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה ירוד של חדר שמאל, התחלת טיפול ב-Sacubitril-Valsartan (אנטרסטו) אינה רק משתלמת מבחינת מאזן עלות-תועלת, אלא למעשה מביאה לחסכון בהוצאות, בהשוואה להתחלת הטיפול באופן אמבולטורי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Cardiology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להעריך את מאזן עלות-תועלת של התחלת טיפול במהלך האשפוז באנטרסטו אל מול Enalapril, בהשוואה לאי-התחלת טיפול או התחלת טיפול באנטרסטו לאחר השחרור מבית החולים של חולים יציבים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל. הם התבססו על נתונים אודות חולים מארצות הברית עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל, אשר התאימו לטיפול באנטרסטו בין 8 בדצמבר, 2009 ועד 15 במאי, 2018.

 

הם התבססו על מודל Markov עם הערכת הסיכוי לתמותה מכל-סיבה, אשפוזים עקב אי-ספיקת לב ומסיבות אחרות. איכות החיים נקבעה על-בסיס מדדי Euro-QoL EQ-5D.

 

גיל המשתתפים הממוצע במודל עמד על 63.8 שנים. התחלת טיפול באנטרסטו במהלך האשפוז (עלות של 5,628 דולרים) לוותה בירידה של 62 אשפוזים על-רקע אי-ספיקת לב לכל 1,000 חולים, בהשוואה להתחלת טיפול אמבולטורי בתרופה, או ירידה של 116 אשפוזים על-רקע אי-ספיקת לב, בהשוואה להמשך טיפול ב-Enalapril.

 

מנקודת מבט של מערכת בריאות, התחלת טיפול באנטרסטו במהלך האשפוז הובילה לחסכון של 452 דולרים בכל שנה, בהשוואה להתחלת Enalapril ולחסכון של 811 דולרים בכל שנה, בהשוואה להתחלת הטיפול חודשיים לאחר האשפוז לוותה ביחס ICER (Incremental Cost-Effectiveness Ratio) של 21,532 דולרים לכל QALY (Quality Adjusted Life Year), בהשוואה להמשך טיפול ב-Enalapril לאורך החיים.

 

מנקודת מבט חברתית, התחלת הטיפול באשפוז חסכה כ-460 דולרים בשנה למטופל, בהשוואה לאי התחלת טיפול באנטרסטו וחסכה 813 דולרים בשנה למטופל בהשוואה להתחלת הטיפול לאחר האשפוז.

 

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל, התחלת טיפול באנטרסטו במהלך אשפוז עשויה להיות מלווה בהפחתת אשפוזים, עליה באיכות החיים ולחסוך בעלויות טיפול רפואי, בהשוואה לאי התחלת טיפול או התחלת הטיפול רק לאחר השחרור מבית החולים.

 

JAMA Cardiology. Published online August 12, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לצפות בוובינר המוקלט עם ד"ר חבקוק שעסק בסוגיית הטיפול באי ספיקת לב בפנימית עם אנטרסטו.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<