חדשות

טיפול מוקדם ב-Evolocumab מפחית במהירות רמות LDL לאחר התערבות כלילית מילעורית (JACC Cardiovascular Interventions)

07/09/2020

 

מתן מוקדם של Evolocumab (רפאטה) הביא להפחתה משמעותית של רמות LDL בחולים עם תסמונת כלילית חדה לאחר התערבות כלילית מילעורית, כך עולה מנתונים חדשים מיפן, שפורסמו בכתב העת JACC: Cardiovascular Intervention ופורסמו במקביל בכנס ה-European Society of Cardiology.

 

במסגרת המחקר חולקו באקראי 52 חולים לטיפול בזריקה תת-עורית של Evolocumab במינון 140 מ"ג בתוך 24 שעות מהתערבות כלילית מילעורית ושוב לאחר שבועיים. קבוצה של 50 ביקורות טופלה ב- Evolocumab לאחר התערבות כלילית מילעורית בלבד, אך ללא קבלת המנה השניה לאחר שבועיים.

 

גיל המשתתפים הממוצע עמד על 65 שנים, 88% מהם היו גברים. ניתוח הנתונים הסופי כלל 49 משתתפים בכל קבוצה, כאשר התוצא העיקרי היה השינוי ברמות LDL מתחילת המחקר עד לאחר 4 שבועות.

 

מהנתונים עולה כי השינוי ברמות LDL מתחילת המחקר היה גדול יותר בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הביקורת (76%- לעומת 33%-, בהתאמה).

 

כל החולים בקבוצת ההתערבות ו-27% מאלו בקבוצת הביקורת השיגו ערך LDL מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל לאחר 4 שבועות. בנוסף, 92% ו-96% מהחולים, בהתאמה, השיגו ערך LDL של מתחת ל-55 מ"ג/ד"ל לאחר שבועיים ולאחר 4 שבועות, בהתאמה.

 

עוד תועדו שינויים בריכוזי חלקיקי כולסטרול שאינם HDL (66.2%- לעומת 26%-, בהתאמה), חלקיקי HDL (2.8% לעומת 0.7%-, בהתאמה) וחלקיקי LDL קטנים וצפופים (67%- לעומת 13.8%-, בהתאמה) בקבוצות הטיפול ב- Evolocumab ובקבוצת הביקורת.  

 

בנוסף, בקבוצת הטיפול ב-Evolocumab נרשמה ירידה של 3% בריכוז ליפופרוטאינים, בהשוואה לעליה של 82% בקבוצת הביקורת. ממצא זה מרמז לערך מוסף של Evolocumab בהפחתת הסיכון השיירי בחולים עם רמות גבוהות של Lipoprotein (a) לאחר אוטם לבבי חד.

 

אירועים חריגים ואירועים חריגים חמורים היו דומים בשתי הקבוצות.

 

JACC Cardiovascular Interventions. 2020 Aug 28

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<