חדשות

המלצות ה-CDC לבדיקות להבחנה בין קדחת דנגה ובין זיהום בנגיף זיקה (Morb Mortal Wkly Rep)

23/06/2019

 

בדיקות NAAT (Nucleic-Acid Amplification Tests) ישמשו להבחנה בין קדחת דנגה (Dengue Fever) ובין זיהום בנגיף זיקה (Zika Virus) במרבית החולים עם מחלה קלינית התואמת לשני הזיהומים, כך עולה מדו"ח חדש מטעם ה-CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

 

המומחים מסבירים כי מאחר ושני הזיהומים מועברים ע"י יתושי Aedes aegypti באזורים רבים במדינות טרופיות, רופאים נדרשים לטיפול במטיילים ששבו מאזורים טרופיים עם חום, כאבי ראש, כאבי שרירים ו/או פריחה ונדרשים לבדיקות אבחנתיות לשני הזיהומים.

 

כמעט ולא ניתן להבחין בין הביטויים הקליניים של קדחת דנגה וזיהום בנגיף זיקה, תגובתיות-צולבת מקשה על בדיקות נוגדנים. לאור זאת, לא ניתן לקבוע איזה נגיף אחראי למחלה הנוכחית.

 

מומחי ה-CDC מספקים עדכון אודות בדיקות אבחנתיות של חולים עם תמונה קלינית היכולה להתאים לקדחת דנגה או לזיהום בנגיף זיקה, אשר מתגוררים או טיילו לאחרונה לאזור בו קיים סיכון לשני הנגיפים.

 

במבוגרים שאינם בהריון ועם תסמינים, בדיקות NAAT יבוצעו על דגימת דם בתוך שבעה ימים מהופעת התסמינים. בדיקת נוגדנים מסוג IgM  כנגד הנגיפים תבוצע במקרים של דגימות דם שליליות או כאשר הבדיקה בוצעה מעל שבעה ימים לאחר הופעת התסמינים.

 

בנשים הרות עם תסמינים, דגימות דם ושתן יאספו מוקדם ככל הניתן בתוך 12 שבועות מהופעת התסמינים וייבדקו לנוכחות הנגיפים באמצעות NAAT או בדיקת נוגדני IgM.

 

במקרים של תוצאה חיובית בבדיקת נוגדני IgM בנוכחות תוצאות שליליות בבדיקת NAAT יש לאשר את הבדיקה באמצעות בדיקת נוגדנים מנטרלים כאשר ישנה התוויה קלינית או אפידמיולוגית, כולל בכל הנשים ההרות.

 

בחולים עם חשד קליני לקדחת דנגה ונשים עם עדות מעבדתית לאפשרות לזיהום בנגיף זיקה במהלך היריון, נדרש ניהול נכון ומעקב אחר סימני הלם ודימום בנשים וטיפול בסיבוכים אפשריים ביילודים.

 

MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<