חדשות

נוגדנים כנגד נגיף הקורונה עשויים לעבור מהאם לעובר במהלך ההיריון (JAMA Pediatrics)

31/01/2021

 

נוגדנים כנגד נגיף הקורונה עוברים את השליה בנקודת זמן כלשהי ב-87% מהנשים ההרות עם COVID-19, רמז לכך שייתכן ותינוקות לאימהות חיוביות לנוגדנים עשויים לזכות בהגנה מסוימת כנגד הנגיף בלידה, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Pediatrics. עם זאת, במחקר שני, שטרם פורסם, החוקרים טוענים כי מעבר הנוגדנים מהאם לתינוק הוא מצומצם מהצפוי.

 

במחקר הראשון אספו חוקרים מפילדלפיה דם אימהי ודם טבורי מ-1,471 זוגות אם-תינוק עם דגימות זמינות להערכת נוגדני IgG ו-IgM כנגד חלבון Spike של נגיף הקורונה.

 

נוגדני IgG ו/או IgM זוהו בדגימות של 83 מבין 1,471 נשים (6%) בלידה, ונוגדני IgG זוהו בדם טבורי ב-72 מבין 83 תינוקות (87%). ריכוזי נוגדני IgG בדם טבורי היו בקורלציה חיובית עם רמות נוגדני IgG בדם האם, כאשר שיעורים גבוהים של מעבר נוגדנים דרך השלייה תועדו הן בנשים ללא תסמיני COVID-19 והן באלו עם מחלה קלה, בינונית, או חמורה.

 

לא זוהו נוגדני IgM בדם טבורי. מרבית האימהות היו ללא תסמינים ולא תוארו מקרים של זיהום COVID-19 ביילוד.

 

למרות שנוגדנים כנגד נגיף הקורונה לא זוהו בתינוקות לאימהות ללא נוגדנים, ב-11 תינוקות לאימהות עם נוגדנים כנגד הנגיף לא הייתה עדות לנוגדנים, 5 מהם (45%) נולדו לאימהות עם נוגדני IgM בלבד ו-6 (55%) נולדו לאימהות עם רמות נמוכות מאוד של נוגדני IgG, בהשוואה לרמות באימהות לתינוקות בהם הייתה עדות לנוגדנים כנגד הנגיף. יחס מעבר נוגדנים עלה עם עליה במרווח הזמן מהופעת הזיהום באם ועד ללידה ולא הושפע ממצבי לידה מוקדמת.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי נוגדנים אימהיים כנגד נגיף הקורונה עשויים להגן מפני זיהום בתינוקות אך דרושים מחקרים נוספים בנושא.

 

במחקר השני, שתוצאותיו הוצגו במהלך כנס ה-Society for Maternal-Fetal Medicine, הושלם ניתוח של דגימות דם אימהי ודם טבורי מ-32 נשים שנמצאו חיוביות לנגיף הקורונה במהלך ההיריון. בכל הדגימות מהאימהות הייתה עדות לנוגדני IgG וב-94% היו נוגדנים מנטרלים, כאשר 91% מהדגימות מדם טבורי הכילו נוגדני IgG וב-25% זוהו נוגדנים מנטרלים.

 

לא תועדו הבדלים משמעותיים לאורך הזמן ברמות נוגדני IgG ו-IgM בדגימות מדם האם או מדם טבורי. בנוסף, לא תועדו הבדלים משמעותיים בבדיקות כאשר האימהות היו ללא-תסמינים או כאשר הציגו תסמינים של הזיהום, אם כי כל הדגימות מדם טבורי עם עדות לנוגדני IgM היו מנשים עם תסמינים.

 

בשלב הבא חשוב להבין מדוע מעבר הנוגדנים שונה במקרים של COVID-19 מזיהומים אחרים ואם מעבר נוגדנים אלו עולה בעקבות חיסון אישה הרה.

 

JAMA Pediatrics 2021

 

לידיעה ב-CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<