חדשות

בלימה במגמת הירידה בימים האחרונים בנדבקים, והמשך עומס של חולים קשים בבתי החולים על אף 3 מיליון מתחסנים עד כה

31/01/2021

מאת מערכת אי-מד

תמונת המצב היומי כפי שמוצגת בדו"ח אמ"ן הבוקר המוצגת להלן

בסיכום היומי כותבים מחברי הדו"ח כך :

  • בפתח השבוע, התחלואה ממשיכה בהיקפים גבוהים מאוד ונראה כי נבלמה מגמת הירידה שזוהתה בימים האחרונים; שיעור החיוביים ממשיך להיות גבוה מאוד, כמו גם העומס על בתי החולים (קרוב ל-1,200 חולים במצב קשה, במהלך חודש ינואר 2021 נפטרו יותר מרבע מהמתים מהמחלה, מאז שפרצה בישראל. לצד זאת, ישנם סימנים ראשוניים מעודדים לירידה בתחלואה הקשה בקרב המבוגרים בני 60 ,+ככל הנראה בהשפעת מבצע החיסונים.
  • זן הנגיף המוטנטי הבריטי - תפוצתו הנרחבת בישראל ומאפייניו המסתמנים תורמים כנראה להאטת ההתמתנות בתחלואה. לאור, כך נדרשת הקפדה יתרה על כללי הריחוק ובפרט על עטיית מסכות תקניות - בעדיפות רפואיות, תוך תשומת לב להגנה גם על אוכלוסיית הילדים. (הערת המערכת - עם עדויות ראשונות להיותו גם קטלני יותר )
  •  זן הנגיף המוטנטי הדרום אפריקאי - עד כה זוהו בארץ מעל 30 מקרים, מתוכם מספר מקרים שאותרו באקראי בקהילה. (הערת המערכת- עם חשש לכך שהחיסון הנוכחי יעיל פחות מולו)
  • התמודדות מול וריאנטים של הנגיף - עד שתבורר מידת הסיכון הנשקפת מהזנים המוטנטים (הבריטי, הדרום אפריקאי והברזילאי), יש לנקוט צעדי מנע חריפים על מנת למנוע את התפשטותם - להאיץ את מבצע החיסון ולהימנע מפתיחה לא מבוקרת של הסגר. במקביל, יש להמשיך למנוע הכנסת וריאנטים זרים, בעיקר דרך נתב"ג.

התמונה הסטטית של החולים הקשים מוצגת להלן :

תמונת ההתחסנות ע"פ קבוצות גיל המוצגת בלוח הבקרה של משרד הבריאות נראית כך

 

וכפי שדווח שיעור החולים מבין המתחסנים מעל גיל 60 נמוך משמעותית משיעור החולים מעל גיל 60 שעדיין לא התחסנו, ממצא מעודד המעיד על יעילות החיסון, גם כנראה מול הואריאנט הבריטי שמהווה נתח משמעותי מכלל התחלואה  בישראל כיום.

הויכוח באשר להארכת הסגר מתחדש, ואנו שומעים דעות שונות.  להלן עמדתו הנחרצת של ד"ר זאב פלדמן, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים בשיבא, יו"ר ארגון רופאי המדינה ומ"מ יו"ר הר"י: " אנחנו במצב הקשה ביותר מאז פרוץ המגיפה - אל תתבלבלו במספרים , ההתייצבות במספר החולים הקשים נובעת לצערי מתמותת שיא של 280 חולי קורונה ב-5 ימים.

המראות הקשים מבתי החולים הם השגרה שלנו הרופאים והרופאות - והם מגיעים אחרי שנה קשה הצוותים הרפואיים מגיעים למצב הקשה ביותר מאז פתיחת המגיפה אחרי שנה קשה של מלחמות על חייהם של חולי קורונה בתנאים קשים. הצוותים שחוקים אבל נלחמים על כל אדם - תנו לנו את הכלים, תנו לחזית את התמיכה בעורף - אנחנו נטפל, נלחם ואתם תשבו בבית ותקפידו על ריחוק ומסיכות בחוץ.

כל מי שקורא נגד הסגר, מנהיג פוליטי או אזרחי לא יוכל להתנקות ביום שאחרי מהחיים שנטלו מאלפים בגללו - אני שהתנגדתי לרוץ לסגרים מלאים, שתמכתי ברמזור ובסגירה דפרנציאלית לפי תחלואה, אומר במפורש- בשלב הזה הפסקת הסגר לפני הורדת המספרים הקשים היא חסרת אחריות.  התוצאה שלה ידועה מראש - תמותה של אלפים, רפואה לא שיוויונית שקבלת ההחלטות בה מתקבלת על בסיס מקום פנוי לאמבולנסים הממתינים שעות למיונים הביולוגיים, או למכונות האקמו לחולים קריטיים.

שחררו כבר את החיסונים לכולם היעד כרגע זה חיסון של לפחות 7 מליון ישראלים . כדי להגיע ליעד הזה כמה שיותר מהר, כאשר  3 מליון כבר התחסנו ורוב אוכלוסיית הסיכון מחוסנת, יש לאפשר לכל מבוגר מעל גיל 16 להתחסן. נתוני המחלה הקשים מחייבים להאיץ את קצב ההתחסנות כדי לשנות את המשוואה מול קצב העלייה של הנדבקים במחלה שהגיע היום ל-10.7 אחוז מאומתים.(ללא סיקורים) תנו לנו לחזור לנצח את המגיפה"

מולו, יש גם קולות אחרים, שסבורים שאפשר עדיין לנקוט בצעדים דיפרנציאליים, בעיקר בשל הפערים ברמת התחלואה וההתחסנות באיזורים ומגזרים שונים.

אחד מגורמי המפתח הוא כמובן ההתחסנות.  נראה שמהלך ברור שבו המתחסנים בעלי ה"תו הירוק" יהיו פטורים מבידוד, סגר ותהיינה להם הרשאות לכניסה למקומות שונים עשוי בהחלט לסייע בעידוד התחסנות של השכבות הצעירות יותר. זה עדיין לא קורה מכך שקיים חשש תיאורטי שגם מתחסנים (ומחלימים) למרות שעשויים להיות מוגנים מתחלואה, יכולים עדיין להדביק אחרים. במסגרת ניהול הסיכונים, נראה שיש מקום לנייר עמדה מדעי מבוסס שיפסוק בעניין הזה. במידה והנחת המומחים תהיה שיש לכך סבירות נמוכה-נמוכה מאוד, יש מקום לאמץ את מדיניות התו הירוק באופן נרחב. 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<