חדשות

קריטריונים אבחנתיים חדשים לאוטם ספונטאני של חוט השדרה (JAMA Neurol)

07/10/2018

 

קריטריונים אבחנתיים חדשים, המשלבים היסטוריה רפואית, בדיקת נוזל שדרה ובדיקות הדמיה, עשויים להביא לשיפור האבחנה של אוטם ספונטאני של חוט השדרה. במאמר שפורסם בכתב העת JAMA תיארו הכותבים את המאפיינים של אוטם ספונטאני של חוט השדרה והציעו קריטריונים לאבחנה.

 

המומחים זיהו חולים במאיו-קליניק בתקופה שבין ינואר 1997 ועד דצמבר 2017, עם אבחנה של אוטם ספונטאני של חוט השדרה. החולים סיפקו הסכמה בכתב לערוך חיפוש ברשומות הרפואיות שלהם. כל המשתתפים היו בגילאי 18 שנים ומעלה עם אבחנה של אוטם ספונטאני של חוט השדרה (133 חולים) והביקורות נבחרו ממאגר נתונים של חולים עם אתיולוגיות אחרות למיאלופתיה (280 משתתפים).

 

מדגם המחקר כלל 133 חולים עם אבחנה של אוטם ספונטאני של חוט השדרה (גיל ממוצע של 60 שנים). החוקרים מדווחים כי ב-101 מהחולים הללו (76%) תועדו גורמי סיכון למחלות כלי דם.

 

במרבית המקרים תועדה הופעה מהירה של חסרים חמורים, שהגיעו לשפר בתוך 12 שעות (102 חולים, 77%), כאשר בחלק מהחולים תועדה ירידה הדרגתית (31 חולים, 23%). חסר תחושתי תועד ב-126 חולים (95%), עם השפעה סלקטיבית על תחושת כאב/טמפרטורה ב-49 חולים (39%). בדיקת הדמיה בתהודה מגנטית של חוט השדרה הייתה תקינה בתחילת הדרך ב-30 חולים (24%).

 

דפוסי אות מוגבר בבדיקת T2 כללו עיני ינשוף (82 עיניים, 65%), אות-מוגבר דמוי-עפרון (50 חולים, 40%); האדרת גדוליניום (37 מבין 96 חולים, 39%) הייתה לעיתים קרובות לינארית וממוקמת בחומר האפור הקדמי.

 

ממצאי בדיקת MRI חוזרת כללו הגבלת DWI/ADC (Diffusion Weighted Imaging/Apparent Diffusion Coefficient) ב-67% מהחולים (19 מבין 26 חולים), חסימה/דיסקציה סמוכה (20%, 16 מבין 82 חולים) ואוטם גוף חוליה ב-9% מהחולים (11 חולים). בדיקות נוזל שדרה הדגימה דלקת קלה ב-8% מהחולים (7 מבין 89 חולים).

 

על-בסיס הנתונים הציעו המומחים לקבוע אבחנה של אוטם ספונטאני של חוט השדרה במצבים הבאים:

·       סימנים ותסמינים קליניים: תסמיני מיאלופתיה לא-טראומטית, המופיעים באופן אקוטי ומתפתחים בתוך עד 12 שעות.

·       ממצאי בדיקת הדמיה בתהודה מגנטית הכוללים העדר לחץ על חוט השדרה; אות מוגבר בהדמיית T2 בנגע בחוט השדרה (ממצא תומך); ואחד מהבאים: הגבלת דיפוזיה, אוטם גוף חוליה, או חסימה/דיסקציה עורקית בסמוך לנגע.

·       מדדים לא-דלקתיים בבדיקת נוזל שדרה.

·       העדר אבחנה סבירה אחרת.

 

קריטריונים אבחנתיים הוצעו כדפיניטיביים, סבירים ואפשריים לאוטם חוט-שדרה סביב פרוצדורות ולאוטם ספונטאני של חוט השדרה. במדגם התיקוף שכלל 280 חולים, תשעה חולים (3%) ענו על הקריטריונים לאבחנה אפשרית של אוטם חוט שדרה, אף אחד מהחולים לא ענה על הקריטריונים לאבחנה סבירה של אוטם חוט שדרה.

 

החוקרים כותבים כי הסדרה הגדולה הנוכחית מספקת רמזים קליניים, מעבדתיים והדמייתיים לאבחנה של אוטם חוט שדרה. הקריטריונים האבחנתיים המוצעים יסייעו לרופאים לקבוע את  האבחנה הנכונה ועשויים לסייע בשיפור הטיפול העתידי בחולים עם אוטם חוט שדרה. 

 

JAMA Neurol. Published online September 24, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני