חדשות

טיפול ב-Methylphenidate עשוי להשפיע על התפתחות המוח (Radiology)

15/08/2019

 

הטיפול ב- Methylphenidate עשוי להשפיע על התפתחות החומר הלבן במוח בבנים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (Attention Deficit/Hyperactivity Disorder), כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Radiology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול ב- Methylphenidate יעיל מאוד בחולים עם ADHD אך לא ידוע רבות אודות השפעות הטיפול על התפתחות החומר הלבן במוח. במטרה לקבוע אם לטיפול התרופתי השפעה על המיקרו-מבנה של החומר הלבן השלימו החוקרים מחקר אקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו בשם ePOD-MPH (Effects of Psychotropic Medication on Brain Development- Methylphenidate).

 

המחקר הפרוספקטיבי כלל 49 מבוגרים צעירים ו-50 בנים שלא קיבלו טיפול ב- Methylphenidate ואובחנו עם ADHD. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול ב- Methylphenidate או פלסבו למשך 16 שבועות.

 

לפני התחלת הטיפול ושבוע אחד לאחר הפסקת הטיפול, המשתתפים השלימו בדיקת MRI, כולל DTI (Diffusion Tensor Imaging). התוצאים שנבחנו כללו את השינוי במדדי FA (Fractional Anisotropy), אשר נבחן בשלושה אזורים בעלי עניין, כמו גם הערכת מבנה החומר הלבן במוח.

 

ניתוח הנתונים כלל 50 בנים (25 בקבוצת הטיפול ב- Methylphenidate ו-25 בקבוצת הפלסבו; טווח גילאים 10-12 שנים) ו-48 גברים (24 בקבוצת הטיפול ב- Methylphenidate ו-24 בקבוצת הפלסבו; טווח גילאי 23-40 שנים).

 

מניתוח הנתונים עלה כי לזמן לא הייתה השפעה משמעותית. עם זאת, זוהתה אינטראקציה משמעותית בין זמן-לפי-תרופה במספר מסלולים בהמיספרה השמאלית, כמו גם בחלק הלטארלי של גוף הקורפוס קאלוסום , בשל עליה גדולה יותר ב-FA בקרב מטופלים ב- Methylphenidate. שינויים דומים לא תועדו בבנים בקבוצת הפלסבו, או במבוגרים שטופלו ב- Methylphenidate או בפלסבו.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ארבעה חודשי טיפול ב- Methylphenidate עשויים להשפיע על מסלולים ספציפיים בחומר הלבן במוח בבנים עם ADHD. השפעות אלו הן תלויות-גיל, מאחר ולא זוהו במבוגרים שקיבלו את הטיפול התרופתי, אלא רק בבנים צעירים.

 

Radiology. Published online August 13, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<