חדשות

גירוי מוחי עמוק מספק הקלה משמעותית וממושכת לחולים הסובלים מדיכאון חמור (Am J Psychiatry)

12/10/2019

 

גירוי מוחי עמוק (Deep Brain Stimulation) של אזור ה-SCC (Subcallosal Cingulate) מספק הקלה משמעותית וממושכת לחולים עם דיכאון עמיד לטיפול, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת American Journal of Psychiatry.

 

החוקרים השלימו מחקר בתווית-פתוחה עם מעקב ארוך, במטרה להעריך את תוצאות גירוי מוחי עמוק של אזור ה-SCC בחולים עם דיכאון עמיד לטיפול. נתונים ארוכי-טווח נאספו לאורך 4-8 שנים אודות 28 חולים (20 עם הפרעת דיכאון מג'ורי, 7 עם הפרעה דו-קוטבית מסוג II; חולה אחד בתת-קבוצה של הפרעת דיכאון מג'ורי סווג מחדש לאחר מכן כחולה עם הפרעה דו-קוטבית מסוג II), אשר השלימו גירוי מוחי עמוק.

 

החוקרים מדווחים כי לאורך המעקב לאחר 2-8 שנים, שיעורי התגובה נותרו על 50% ומעלה ושיעורי ההפוגה נותרו על 30% ומעלה. כ-75% מכלל המשתתפים ענו על קריטריון התגובה לטיפול לאורך למעלה ממחצית ממשך המעקב במחקר, כאשר 21% מכלל החולים הדגימו תגובה רציפה לטיפול החל מהשנה הראשונה.

 

מבין 28 המשתתפים במחקר, 14 השלימו לפחות שמונה שנות מעקב, 11 השלימו לפחות 4 שנות מעקב ושלושה פרשו לפני השלמת שמונה שנות מעקב.

 

הפרוצדורה עצמה הייתה בטוחה באופן כללי ונסבלה היטב, לא תועדו תופעות לוואי של גירוי כרוני או אקוטי. שיעור הסיבוכים הרפואיים היה דומה לשיעור שתועד במחקרים קודמים להערכת גירוי מוחי עמוק להתוויות אחרות.

 

החוקרים מדווחים עוד כי לא תועדו מקרי אובדנות במהלך המעקב.

 

לסיכום, מנתוני מעקב לאורך למעלה משמונה שנים עולה כי מרבית החולים עם דיכאון חמור זכו להשפעה נוגדת-דיכאון משמעותית וממושכת בתגובה לגירוי מוחי עמוק של אזור ה-SCC.

 

Am J Psychiatry. Published online October 4, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני