חדשות

בדיקת דם עשויה לסייע בהערכת החלמה לאחר זעזוע מוח (Neurology)

03/06/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Neurology מדווחים חוקרים כי בדיקת דם עשויה לסייע בהערכת ההחלמה של יוצאי צבא עם היסטוריה של לפחות שלושה זעזועי מוח.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את רמות ביומרקרים אפשריים בפלזמה ואקסוזום ביוצאי צבא עם היסטוריה של חבלת ראש קלה ולקבוע את הקשר בין רמות הסמנים הללו ובין תסמינים כרוניים.

 

רמות שרשראות NfL (Neurofilament Light), TNF-α (Tumor Necrosis Factor), IL-6 (Interleukin), IL-10 ו-VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) נבחנו בפלזמה ואקסוזום ב-195 יוצאי צבא שלקחו חלק במחקר Chronic Effects of Neurotrauma Consortium Longitudinal Study. החוקרים ביקשו לבחון את הקשר בין הסמנים הפוטנציאליים ותסמיני תסמונת PCS (Postconcussive Syndrome), PTSD (Posttraumatic Stress Disorder) ודיכאון. רמות הסמנים נבחנו בקבוצת ביקורת של משתתפים ללא היסטוריה של חבלת ראש, אלו עם 1-2 חבלות ראש ואלו עם לפחות שלושה אירועי חבלת ראש.

 

מהנתונים עולה קשר בין רמות NfL מוגברות בפלזמה ואקסוזום ובין חבלת ראש חוזרת ותסמיני PCS, PTSD ודיכאון כרוניים. רמות TNF-α בפלזמה היו בקורלציה עם תסמיני PCS ו-PTSD. עוד זיהו החוקרים קורלציה בין המספר הכולל של אירועי חבלת ראש ובין רמות NfL בפלזמה ואקסוזום  ורמות IL-6 בפלזמה.

 

עוד זוהה מתאם בין עליה במספר השנים שחלפו מאז חבלת הראש האחרונה ובין רמות IL-6 נמוכות יותר בפלזמה ורמות NfL אקסוזומאליות גבוהות יותר, בעוד שעליה במספר השנים שחלפו מאז חבלת הראש הראשונה היה במתאם עם רמות גבוהות יותר של NfL בפלזמה ואקסוזום, כמו גם רמות TNF-α ו-VEGF בפלזמה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי היסטוריה של חבלת ראש חוזרת מלווה ברמות מוגברות של NfL בפלזמה ואקסוזום, גם שנים רבות לאחר החבלה, כאשר העליה הגדולה ביותר ברמות סמנים אלו תועדה באלו עם תסמיני PCS, PTSD ודיכאון כרוניים.

 

Neurology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<