חדשות

חקר המיקרוביום סולל את הדרך לטיפולים חדשים כנגד מחלת אלצהיימר (מתוך ה-AACP)

03/08/2020

 

מחקרים נוספים של המיקרוביום הובילו לתוצאות חיוביות בכל הנוגע לאפשרויות טיפול חדשות למחלת אלצהיימר, כך טוענים מומחים במהלך כנס מטעם ה-American Academy of Clinical Psychiatrists.

 

המומחים סבורים כי העניין הגובר בציר מעי-מוח פותח דלתות להבנה של מחלת אלצהיימר והפרעות מוחיות אחרות וייתכן כי הדור הראשון של תרכובות העשויות לסייע במניעה או טיפול במחלת אלצהיימר עשוי להופיע בקרוב.

 

המיקרוביום של כל אחד הוא ייחודי לאדם וכמעט כל המיקרוביום מצוי במערכת העיכול. ירידה במגוון האורגניזמים במיקרוביום של מערכת העיכול נקשר עם מגוון רחב של מחלות. מחלות דלקתיות, אסתמה, סוכרת, השמנה ואלרגיות נקשרו כולן עם מגוון מיקרוביאלי ירוד. מנגד, חוסר איזון מיקרוביאלי, או דיסביוזיס, נקשר עם הפרעות חרדה ו/או דיכאון, דמנציה וממאירויות מסוימות.

 

חלק מהחיידקים המשפיעים לטובה על המיקרוביום הם מזני Lactobacillus ו-Bifidobacterium. גורמים רבים עשויים להשפיע על המיקרוביום של האדם, כולל תזונה, תרופות, אזור גיאוגרפי, שלב החיים, אופן הזנת תינוק ודחק. השתלת צואה הוכחה כיעילה בשיפור הבריאות של חולים הסובלים מהישנות זיהומי Clostridium difficile, כאשר לאחרונה דווח על שיעורי הצלחה הנעים בין 80% ו-90%.

 

מחקרים מתחילים להצביע על הקשר בין המיקרוביום של המעי ובין מחלת אלצהיימר. במהלך השנים האחרונות החלו להבין טוב יותר כי המגוון המיקרוביאלי בחולים עם מחלת אלצהיימר הוא מופחת, בהשוואה לביקורות בריאות.

 

למרות שהמחקרים לא מוכיחים כי מגוון מיקרוביאלי ירוד בצואה אחראי לליקוי קוגניטיבי קל או למחלת אלצהיימר, הקשר מעלה את השאלה אם המיקרוביום תורם להתפתחות שינויים אלו. מעדויות מוקדמות עולה כי ציר מעי-מוח עשוי להשפיע על התפקוד הקוגניטיבי. במודל חיות, העברת המיקרוביום של עכבר עם מחלת אלצהיימר לאחד שגדל ללא חשיפה לחיידקים הובילה לירידה קוגניטיבית, אך לא תועדה ירידה קוגניטיבית בעכבר שגדל ללא חשיפה לחיידקים לאחר השתלת מיקרוביום מעכבר בריא.

 

עוד זוהה קשר בין מחלת אלצהיימר ובין מחלת חניכיים, המעלה את הסברה כי שינויים דומים מתפתחים במוח של אנשים עם מחלת חניכיים.

 

מחקרים שבחנו את הקשר בין מחלת אלצהיימר ובין המיקרוביום במערכת העיכול הדגישו את החשיבות האפשרית של פרוביוטיקה ופרביוטיקה כאמצעים להשבת מיקרוביום מערכת העיכול. היעילות של פרוביוטיקה ופרביוטיקה נבחנה גם במחקרים אקראיים ומבוקרים בחולים עם ליקוי קוגניטיבי קל ומחלת אלצהיימר. כיום, אין טיפול למיקרוביום במערכת העיכול המאושר לשימוש בארצות הברית כטיפול למחלת אלצהיימר; עם זאת, יש עדויות מעודדות בנוגע לשימוש בפרביוטיקה, פרוביוטיקה או דיאטה ים-תיכונית.

 

מתוך כנס מטעם ה-American Academy of Clinical Psychiatrists

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<