חדשות

האם אפשר להסתמך על נתוני החולים הקשים ושיעורי תפוסת הקורונה שלוח הבקרה של משרד הבריאות מציג ? לפי דיווח ב-N12 ותגובת מנכ''ל אסותא אשדוד -כנראה שלא...

27/08/2020

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח ב-N-12 , נתוני החולים הקשים שמשרד הבריאות מפרסם בלוח הבקרה שלו היו שגויים כאשר על פי המספרים שפורסמו ביום שלישי האחרון (25/8) ויום שני (24/8)  התגלה פער עצום בשל תיקון, שבעקבותיו עלה מספר החולים הקשים ב-88  בתוך שבוע אחד.

נכון לעכשיו לוח הבקרה של משרד הבריאות מציג את הנתונים שלהלן עבור השבוע האחרון :

בדו"חות המרכז לידע ומידע של משרד הבריאות מוצגת כעת, נכון לעדכון של ה-26/8 התמונה שלהלן:

כפי שאפשר לראות המספרים דומים אך לא זהים. הקפיצה במספר החולים הקשים החדשים ב-23/8 וב-24/8 (73 ו-72 חולים קשים חדשים) עודכנה ע"פ הדיווח ב-N12 רטרואקטיבית.

לפי N-12 משרד הבריאות מסר בתגובה " כי מדובר בטעות של המרכז המידע והידע של צה"ל - הם עשו ברדק עם הנתונים של החולים הקשים ופרסמו טעויות".

N-12 פירסמו גם את תגובת מרכז המידע והידע כלדקמן: "בימים האחרונים בוצע שינוי בהגדרות לחולים הקשים שעשה הפרדה בין החולים הקשים לחולים הקריטיים. השינוי בוצע בדיעבד וגרם לשינויים בנתונים ובדו"חות. מבירור שבוצע בשעה האחרונה נראה כי הנתונים המדויקים יותר הם אלה מהתאריכים 17-18 באוגוסט, שהופצו ב-23.8. בשעה זו מתבצע תיקון בנתונים ומחר יופץ דו"ח עם הנתונים העדכניים והנכונים ביותר של חולים קשים חדשים"

לדיווח ב-N-12

הערת המערכת: מכיוון שמספר החולים הקשים הוא כנראה המדד החשוב והמשמעותי ביותר מבחינת מקבלי ההחלטות, ברור שדיווחים שגויים או מוטים של נתונים אלה היא בעייתית ביותר.

כדאי לציין גם שגם נתון משמעותי וחשוב נוסף, הקשור כמובן לסוגיית החולים הקשים, המוצג בלוח הבקרה של משרד הבריאות והוא שיעור תפוסת מחלקות הקורונה בבתי החולים, לוקה ככל הנראה באי דיוק קיצוני. השבוע קיימנו ראיון זום עם ד"ר ארז ברנבוים, מנהל בי"ח אסותא אשדוד, כשבמהלך הראיון ביקשנו התייחסותו לנתון המוצג בלוח הבקרה לפיו אסותא אשדוד נמצאת ב-300% תפוסת קורונה. ברנבוים ביקש שלא להגיב לנתון שנראה שלא היה קשור למציאות... אם על נתונים אלה מתבססים ראשי משרד הבריאות והפרוייקטור,,וסביר להניח שעושים שימוש בנתוני לוח הבקרה, לצורך קבלת החלטות כאלה או אחרות, אז יש מקום לדאגה...

נראה שאחת המשימות החשובות של ראשי המשרד ביחד עם  פרופ' גמזו, במסגרת מה שהוא מכנה "החוזה החדש" עם הציבור היא לדאוג לכך שמערכת המידע תהיה אמינה ומדויקת וש"הפדיחות" הללו , כמו גם הגילוי של למעלה מ-50 מתים שלא דווחו, לא יתרחשו יותר.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<