חדשות

פרופ׳ רוני גמזו בביקור בבית''ר עלית היום: ללא שינוי ניכר בהיקפי התחלואה בערים האדומות - לא נוכל להימנע מסגר מלא

02/09/2020

הודעת דוברות מגן ישראל

מנהל מגן ישראל , פרופ׳ רוני גמזו, ביקר הבוקר (ד׳) בעיר האדומה ביתר עילית וקרא לשיתוף פעולה ציבורי עם ההנחיות החדשות: ״אנחנו עומדים כעת על 14% בדיקות חיוביות בעיר והאחריות למצב נמצאת מעתה בידיים שלכם. אנחנו זקוקים להתגייסות מלאה של העירייה והעומד בראשה ואני בטוח שהתושבים יצייתו לכל הוראה והנחיה. חזרה מהירה לשגרה תלויה אך ורק בכם – הקפדה  יתרה על ההנחיות תשמור עליכם ועל משפחותיכם״.

ממונה הקורונה ביקר בחריפות את האכיפה הרופפת בעיר: ״לצערנו, אנחנו עדים להפרה שיטתית של ההנחיות. מדי ערב מתקיימים בעיר אירועים שמפרים את כלל הנהלים וגם אתמול, בניגוד להנחייתנו, נפתחו מוסדות החינוך בעיר. אני מבין את מורכבות המצב, אך קובע כעת באופן חד משמעי- ללא הגברת האכיפה ועידוד בדיקות, נידרש לקבל החלטות מורכבות שעלולות להסתכם גם בסגר מלא״.

״הסירוב העקבי לשיתוף פעולה מצד חלק מהערים האדומות עלול לגרור התפרצות תחלואה קשה ביותר. כיום 28% מהתחלואה הכללית היא בחברה הערבית כשהחברה החרדית מהווה 22% מסך התחלואה בישראל. עלייה משמעותית בהיקפי התחלואה תדרוש מאיתנו לנקוט בצעדים חריפים גם ברמה הארצית. ללא מגמת שינוי ניכרת עד לתאריך שהוגדר, ה-10.9, נידרש לגבש הנחיות חדשות ורחבות יותר, שיפגעו בצורה משמעותית בשגרת החיים גם מחוץ לערים האדומות״.

ביתר עילית הוא יישוב אדום שחווה התפרצות, כשמזה כשבועיים קיים בו גידול במקרים החדשים ובעיקר בבדיקות החיוביות שמצביע על מקרים חבויים והעדר גילוי חולים. ההתפרצות קרוב לוודאי קשורה לפתיחת שנת הלימודים ב-א' באלול והשינויים בהתקהלויות בתקופת בין הזמנים. פרופ' גמזו תיאר את הקושי בבתי החולים ואת  הכמות היומית של 13 נפטרים ביום. הדרך לטפל בכך היא באמצעות בדיקות רבות וניהול נכון, וזה מה שבוצע עד כה. בהתפרצות הנוכחית חייבים לשמור על התושבים ביישוב, על ידי הגבלת יציאה וכניסה, וסגירת מערכת החינוך והישיבות. ההודעה של הרב קנייבסקי מסכנת את הציבור החרדי בהמשך ההידבקות.

הערת המערכת:  צוואר הבקבוק או הבטן הרכה של המערכת היא החולים הקשים כידוע. ניתן לראות בתרשימים שלהלן (מתוך העדכון היומי של המרכז למידע וידע למאבק בקורונה)

מגמה יציבה של חולים קשים (בשבועיים האחרונים עליה של 5% מ-398 ל-418), עם ממוצע יומי של חולים קשים חדשים של כ-40-50 .  כך שמבחינה זו אם אכן רף אי הספיקה של המערכת הוא של כ-800 חולים קשים בו זמנית, יש עדיין מרווח ביטחון מסוים.

שתי הערות שעשויות להיות משמעותיות:

  1. אחד הפרמטרים המשפיעים על כמות החולים הקשים המאושפזים הוא משך האשפוז במחלקות הקורונה. כעת, כפי שהסבירה לנו בראיון השבוע ד"ר ענת וידר, כשיותר ויותר ברור שלאחר כ-5-10 ימים חולי הקורונה, גם הקשים, אינם מדביקים יותר, יש אפשרות להעבירם למחלקה פנימית. קיצור משך האשפוז במחלקות הקורונה עשוי לסייע בהקטנת מס' החולים הקשים המאושפזים במחלקות הקורונה (גם לאחר 5-10 ימים הם יכולים בהחלט להיות עדיין חולים קשים אך נראה שלא יהיה צורך שיתפסו מקום במחלקות הקורונה), ובכך להקל על העומס על צוואר הבקבוק.
  2. שמחנו מאוד לשמוע היום הרצאה מצוינת של פרופ' רן בליצר בכנס האיגוד לרפואה גריאטרית שבה הציג את מודל המניעה של הדבקה ותחלואה בקבוצות הסיכון הגבוה לתחלואה קשה ותמותה של קורונה.  בליצר הסביר שכל מטופלי כללית שמדד הערכת הסיכון שלהם (ניקוד ע"פ שילוב של גיל ומחלות רקע) נמצא כסיכון גבוה מאוד קיבלו פנייה ראשונה מרופא המשפחה שלהם עם תדרוך והסבר אישי באשר לכללי התנהלות והימנעות מהדבקה. יישום מלא של גישה כזו בכללית ובשאר הקופות, תכנית מגן אבות ואימהות בקהילה אם תרצו, עשוי להקטין את מספר החולים הקשים החדשים היומי, ובכך לתרום לייצוב ואף הקטנת מספר החולים הקשים.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<