חדשות

לאחר התראות צוות הברומטר, מנהל תכנית מגן אבות ואימהות, וקריאות שר הבריאות ומנכ''ל המשרד - נראה שכל הסימנים מצביעים על סגר כללי. מה אתם חושבים ? השתתפו בסקר

10/09/2020

מאת מערכת אי-מד

נראה אכן שכל הסימנים מובילים כעת לסגר מלא... צוות הברומטר של גמזו הניף היום דגל אדום, וגם מנהל פרוייקט מגן אבות ואימהות, פרופ' מימון קורא לסגר מלא לפני שההתפרצות תגיע גם לבתי האבות. 

לפי דיווח בדהמרקר, חברי צוות הברומטר של גמזו הניפו היום את הדגל האדום וקראו לנקוט בצעדים מחמירים לעצירת ההתפרצות, למניעת תמותה ולא רק תמותה מקורונה. הערכת הצוות היא שאנו על סף אובדן שליטה על ההתפרצות.

בדיוני צוות הברומטר האחרונים הגיע הצוות למסקנה שמערכת הבריאות נמצאת על סף אי ספיקה, הן בשל העלייה במספר הנדבקים, והן מכיוון שהם מזהים הסטה של ההדבקה לכיוון האוכלוסייה המבוגרת יותר, מה שיגביר את העומס האשפוזי בבתי החולים. כבר כעת להערכת הצוות יש בתי חולים שנמצאים כבר על סף הקריסה (בירושלים ובצפון), ואם לא יחול שינוי דרסטי יהיה מצב דומה גם בבתי החולים במרכז.

צוות הברומטר מתריע על עלייה של כמעט 50% בחולים המונשמים מתחילת אוגוסט והמגמה נמשכת. בכדי שניתן יהיה לטפל בעלייה בתחלואת הקורונה בתי החולים ייאלצו לעצור טיפולים בחולים אחרים, בדומה למה שקרה בגל הראשון, אלא שהפעם משך התקופה שבו ייתכן שיהיה צורך לעצור טיפולים לא דחופים יהיה ארוך יותר, ולכן גם עם פוטנציאל נזק מצטבר גדול יותר.

גורם נוסף שהצוות מתריע מפניו הוא העלייה במספר אנשי הצוות (כולל גם עובדי תחזוקה וניקיון)  שנמצאים בבידוד, דבר שפוגע ביכולת התפקוד של המערכת.

להערכת הצוות נראה שגם בקהילה יש סימנים להתחלת קריסה, שכן הטיפול ברמה יומית של 4,000 נדבקים יוצר עומס אדיר על הקופות.

ד"ר איתי פסח, מנהל בי"ח ספרא לילדים, וחבר בצוות הברומטר, ששוחח עם דהמרקר

סבור שהעלייה הגדולה במספר הנדבקים נובעת בעיקר מאובדן האמון של הציבור בניהול האירוע ולכן אי היענות להנחיות, ולכן היעד החשוב ביותר הוא להחזיר את האמון, וזה אומר שההתנהלות והצעדים צריכים להיות שונים ממה שנעשה עד כה.
 

וגם ראש תכנית מגן אבות ואימהות פרופ' נמרוד מימון אומר היום לדהמרקר שחייבים לנקוט בצעדי סגר. לדבריו , "מערכת ההגנה על הקשישים המצוינת שבנינו יכולה לתת להם הגנה עד גבול מסוים. ברגע שרמת התחלואה עולה לרמות הנוכחיות, היא עלולה לקרוס" 

ולכן, לדעת מימון יש מקום לסגר מידי, שכן בכמות של 3,000 - 4,000 נדבקים ביום לא ניתן גם לתת הגנה יעילה על בתי האבות, שכן מספר הנדבקים בקרב עובדי בתי האבות הוא לדבריו "מטורף" , כאשר איתור כל חיובי דורש מייד ביצוע בדיקות לכלל הצוות והדיירים שבהם העובד מועסק (ויש כאלה שמועסקים במספר מקומות).  לכן , הוא חושש מעלייה במקרי ההדבקה של דיירי בתי האבות מה שיוביל במהירות לעלייה בחולים הקשים ולהקרסת מערכות האשפוז.

לדיווח בדהמרקר

בתוך כך, פרסם איגוד רופאי בריאות הציבור ההודעה הבאה: ישראל צריכה תכנית ! 
 
ועד איגוד רופאי בריאות הציבור וועד האיגוד הישראלי למינהל רפואי של ההסתדרות הרפואית פונים בקריאה לקבינט השרים:
אנו נמצאים במצב חירום מבחינת בריאות הציבור, כאשר מערכת הבריאות מתקרבת לסף אי ספיקה. לכן נדרשות כרגע פעולות מחמירות כלל ארציות להפחתת ההדבקות.
נדרשת בדחיפות החלטה על תכנית סדורה לחודש הקרוב, שתימסר מראש לציבור ותאפשר היערכות מתאימה לכלל הציבור בישראל.
התכנית חייבת להתבסס על היגיון אפידמיולוגי ועל בסיס האינטרס הציבורי הרחב, תוך בחינת מכלול השיקולים.
דחיית ההחלטה לרגע האחרון תגרום בפני עצמה לנזק לאמון הציבור ולחוסן הלאומי.
 
הערת המערכת: זוכרים עדיין את תכנית הרמזור ? הבדיחה הנפוצה כעת ברשת שכשואלים מישהו באיזה שלב אנו נמצאים כעת בתכנית הרמזור , התשובה היא שאנו בשלב שכולם כבר מצפצפים... בהלך הדברים הנוכחי נראה אכן שהכיוון הוא לקראת סגר מלא או ריסון מהודק , והפתיחות לאפשרויות פחות מחמירות כמו המשך תכנית הרמזור עם שיפורים (למשל שילוב של סגר דמוגרפי) , או לקבל הצעת כותבי העצומה המפורסמת הקוראת לחזור לשגרה ולהגיע מהר לחיסון העדר , לא ממש קיימת בקרב מקבלי ההחלטות שרובם ככולם (לרבות שר הבריאות ומנכ"ל משרד הבריאות) כבר התבטאו בקריאה לסגר מלא, שנראה שגם נוח יותר לרה"מ מבחינה פוליטית. 
 
מה אתם חושבים ?  ניתן לענות כאן לשאלת סקר קצרה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<