חדשות

השפעת COVID-19 על הטיפול בחולים עם טרשת נפוצה (לידיעה ב-MedPage Today)

14/09/2020

 

מגפת הקורונה השפיעה על כל תחומי הטיפול הרפואי, כולל ניהול חולים עם טרשת נפוצה. עם זאת, אין עדויות ברורות אודות ההשפעה של טרשת נפוצה על הזיהום הנגיפי וההשפעה של הזיהום על טרשת נפוצה. חשוב מכך, לא ברור כיצד יגיבו חולים תחת טיפול DMT (Disease Modifying Therapies) לזיהום בנגיף הקורונה ואם הם מועדים לתחלואה או תמותה מוגברת על-רקע נגיף הקורונה.

 

במאמר שפורסם בכתב העת Lancet Neurology מדווחים חוקרים מאיטליה על תוצאות מחקר שכלל 232 חולים עם טרשת נפוצה, אשר נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה או היו חשודים לזיהום. מרבית המשתתפים (96%) פיתחו דלקת ריאות קלה, אם בכלל.

 

בארבעה מקרים הזיהום הוגדר כחמור ושישה חולים פיתחו זיהום קריטי (כשל נשימתי, הלם ספטי, כשל רב-מערכתי ואשפוז ביחידת טיפול נמרץ). מבין ששת החולים הקריטיים, אחד התאושש וחמישה הלכו לעולמם. חולים אלו נטו לסבול ממחלות רקע, מוגבלות רבה יותר ו/או גיל 50 שנים ומעלה.

 

מחקר צרפתי שכלל 347 חולים עם טרשת נפוצה ופורסם בכתב העת JAMA Neurology מצא כי גורמי הסיכון לצורות חמורות של COVID-19 כללו מוגבלות נוירולוגית, גיל והשמנה, אך לא זוהה קשר בין חשיפה ל-DMT ובין חומרת COVID-19.

 

חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה מדווחים כי חוקרים מאוניברסיטת טרשת נפוצה, כולל אלו תחת טיפול DMT, אינם בסיכון גבוה להדבקה תסמינית בנגיף הקורונה ואינם בסיכון גבוה יותר לסיבוכים חמורים של הזיהום הנגיפי, בהשוואה לכלל האוכלוסיה.

 

מומחים מציינים כי קיים חשש במיוחד מפני תרופות דוגמת Alemtuzumab או Cladribine. עם זאת, בכל הנוגע ל-DMT אחרים, הם אינם סבורים כי אלו צפויים לגרום בעיה משמעותית והם בחרו שלא לערוך כל שינוי באופן הטיפול בחולים עם טרשת נפוצה. החולים שסבלו מבעיות משמעותיות על-רקע COVID-19 וסבלו מטרשת נפוצה היו ברובם מבוגרים, עם מחלות רקע רבות אשר העלו את הסיכון לתחלואה ותמותה על-רקע הזיהום הנגיפי ולעיתים קרובות לא סבלו ממוגבלות עקב המחלה.

 

ההמלצה של המומחים הייתה להמשיך בטיפול התרופתי הרגיל בחולים עם טרשת נפוצה, בפרט אלו תחת טיפול הכרוך בסיכון מינימאלי לסיבוכי COVID-19. הם מוסיפים כי החלטות הטיפול צריכות להיות מותאמות למטופלים, בעיקר אלו בסיכון מוגבר להדבקה או לפתח סיבוכים חמורים של הזיהום.

 

הנחיות מטעם ה-National Multiple Sclerosis Society ההמלצה היא כי החלטות לטיפול תרופתי יותאמו באופן אישי ויתקבלו בשיתוף בין הרופא המטפל והחולים, כאשר דיונים אלו צריכים לכלול התייחסות למאפייני מחלה, הסיכון והתועלת של הטיפול התרופתי וסיכוני COVID-19.

 

 

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<