חדשות

במקרים רבים של ציסטות שחלות אין צורך בהתערבות כירורגית (Lancet Oncol)

12/02/2019

 

מסות לא-חשודות בטפולות מלוות בסיכון נמוך לממאירות, כאשר חלק גדול מהנגעים הללו חולפים עצמונית, כך עולה מנתונים פרוספקטיביים, שפורסמו בכתב העת Lancet Oncology.

 

חוקרים מ-14 מדינות כללו נשים במחקר עוקבה פרוספקטיבי להערכת טיפול שמרני באבחנה חדשה של מסות בטפולות, אשר אובחנו לאחר בדיקת אולטרה-סאונד. מדגם המחקר כלל נשים בגילאי 18 שנים ומעלה, עם לפחות מסה אחת שזוהתה בבדיקת אולטרה סאונד, אשר סווגו להתערבות ניתוחית או שמרנית. ניתוח הנתונים התמקד בנשים שנבחרו לטיפול שמרני, אשר כלל מעקב קליני עם אולטרה-סאונד לאחר 3 ו-6 חודשים ולאחר מכן, כל שנה.

 

החוקרים מדווחים על ניתוח ביניים לאחר שנתיים של מעקב והתוצאים העיקריים כללו את היארעות רזולוציה ספונטאנית, תסביב, קרע של הציסטה וממאירות פולשנית או גבולית שאושרה בניתוח.

 

מדגם המחקר כלל 2,410 נשים עם אבחנה חדשה של מסה בטפולות (כולל אלו ללא מעקב מלא, גיל חציוני של 48 שנים, 45% נשים לאחר-מנופאוזה). ב-61% מהמקרים המסה הדומיננטית הייתה ציסטה חד-תאית, ללא מרכיב מוצק.

 

מהנתונים עלה כי חמישית מהמסות חלפו עצמונית. בנוסף, עוד 16% מהנשים השלימו התערבות ניתוחית מסיבות שונות, כולל 2% בהן בוצע ניתוח בחשד לממאירות. שיעורי התמותה מכל-סיבה בכלל המדגם עמדו על 1.2%.

 

עוד מדווחים החוקרים כי שיעור הממאירויות הפולשניות בניתוח עמדו על 0.4%; שיעור הגידולים הגבוליים עמד על 0.3%; שיעור התסביבים עמד על 0.4% ומקרי קרע של הציסטה תוארו ב-0.2% מהמקרים.

 

ממצאי המחקר מרמזים כי הסיכון לממאירות וסיבוכים אקוטיים נמוך במקרים של מסות בטפולות בעלות מורפולוגיה שפירה באולטרה-סאונד. המידע הזה עשוי להוביל להפחתת מספר הנשים בהן מבוצע ניתוח בשל ממצא שחלתי שפיר.

 

Lancet Oncol 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<