חדשות

מדד סיכון מסייע בחיזוי הסיכון להישנות תרומבוזיס בחולים עם תסמונת Antphospholipid Syndrome (מתוך Semin Arthritis Rheum)

15/05/2019

 

מדד סיכון משולב מסייע בחיזוי הסיכון להישנות תרומבוזיס, בפרט תרומבוזיס עורקי, בקרב חולים עם תסמונת APS (Antiphospholipid Syndrome), כך עולה מתוצאות מחקר בינלאומי חדש, שפורסמו בכתב העת Seminars in Arthritis & Rheumatism.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם בחולים עם תסמונת APS והיסטוריה של אירועי תרומבוזיס חוזרים מדדי aGAPSS (Adjusted Global Antiphospholipid Syndrome Score) בהשוואה לחולים ללא הישנות תרומבוזיס.

 

במחקר החתך של חולים עם עדות לנוגדנים כנגד פוספוליפידים זיהו החוקרים חולים עם APS והיסטוריה של אירוע תרומבוזיס במאגר APS ACTION (AntiPhosphlipid Syndrome Alliance For Clinical Trials and International Networking). מדד aGAPSS חושב בעת הרישום למאגר ע"י הוספת הנקודות המקבילות לגורמי הסיכון: שלוש נקודות להיפרליפידמיה, נקודה אחת ליתר לחץ דם, חמש נקודות לנוכחות נוגדנים מסוג Anticardiolipin Antibodies, ארבע נקודות לנוכחות נוגדנים מסוג Anti-β2 וארבע נקודות לנוגדנים מסוג Lupus Anticoagulant.

 

מדגם המחקר כלל 379 חולים עם APS אשר התייצגו עם אירוע תרומבוטי עורקי ו/או ורידי. החוקרים מדווחים כי מדדי aGAPSS היו גבוהים יותר בחולים עם הישנות אירועי תרומבוזיס (עורקיים או ורידיים), בהשוואה לאלו ללא הישנות אירוע תרומבוטי (7.8 לעומת 6, p<0.05). כאשר החוקרים בחנו את הנתונים על-פי אתר ההישנות, בחולים עם הישנות אירוע תרומבוטי עורקי, אך לא אירוע ורידי, תועדו מדדי aGAPSS גבוהים יותר (8.1 לעומת 2.9, p<0.05).

 

מממצאי המחקר עולה כי מדד aGAPSS עשויים לסייע בסיווג הסיכון של חולים עם APS לפי הסבירות להתפתחות אירועי תרומבוזיס חוזרים.

 

Semin Arthritis Rheum 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<