חדשות

מה בין עישון מריחואנה ובין הסיכון לסרטן אשכים? (JAMA Network Open)

29/11/2019

 

בקרב נבדקים שדיווחו על עישון מריחואנה כרוני תועד סיכון מוגבר להתפתחות סרטן אשכים מסוג TGCT (Testicular Germ Cell Tumor), באופן ספציפי סרטן אשכים שאינו-סמינומה, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה חדשה שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין שימוש במריחואנה ובין התפתחות מחלות ממאירות. הם השלימו חיפוש במאגרי PubMed, Embase, PsycINFO, MEDLINE ו-Cochrane Library. התוצאים העיקריים כללו את שיעורי הממאירויות בקרב משתמשים במריחואנה.

 

הסקירה כללה 25 מחקרים בשפה האנגלית, כולל 19 מחקרי מקרה-ביקורת, 5 מחקרי עוקבה ומחקר חתך אחד. רק שני מחקרים היו בסיכון נמוך להטיה.

 

מניתוח הנתונים לא זוהה קשר בין שימוש אי-פעם במריחואנה ובין קרצינומה של תאי קשקש באזור הראש והצוואר או סרטן חלל הפה. מניתוח נתונים משלושה מחקרי מקרה-ביקורת עלה כי שימוש במשך למעלה מ-10 שנים במריחואנה מלווה בסיכון מוגבר ל-TGCT (יחס סיכויים של 1.36, p=0.03) וסרטן TGCT שאינו-סמינומה (יחס סיכויים של 1.85, p=0.04).

 

הערכות הקשר בין שימוש אי-פעם במריחואנה ובין מחלות ממאירות לרוב לא זיהו קשר עם מחלות ממאירות, אך דרגת החשיפה הייתה נמוכה ולא מוגדרת היטב.

 

הממצאים אודות סרטן ריאות היו סותרים ומוגבלים לאור מספר קטן של משתתפים שדיווחו על עישון מריחואנה בלבד, הערכה לקויה של החשיפה ותקנון לא-הולם.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי עדויות חלשות מציעות כי עישון מריחואנה מלווה בסיכון להתפתחות סרטן אשכים מסוג TGCT; הקשר עם ממאירויות אחרות וההשלכות של שימוש בהיקף גדול יותר אינם ידועים. הם קוראים להשלים מחקרים ארוכי-טווח בקרב משתתפים המעשנים מריחואנה בלבד, במטרה להבין את הקשר בין מריחואנה ובין ממאירויות בריאות, בחלל הפה ובאתרים אחרים.

 

JAMA Network Open 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<