חדשות

עובדות חשובות אודות מרשמים לטיפול בשמן דגים (מתוך אתר Medscape)

15/01/2020

 

נושא מתן תוספי שמן דגים למניעת מחלות לב וכלי דם היווה מקור למחלוקת רבה לאורך שנים. לאחרונה, Vascepa (אמארין), תוסף שמן דגים הניתן עם מרשם רופא וכולל מינון גבוה של Icosapent Ethyl, קיבל אישור התוויה מורחבת ממנהל המזון והתרופות האמריקאי להפחתת סיכון למחלות לב וכלי דם בחלק מהחולים עם רמות טריגליצרידים מוגברות. מאחר ולא כל תוספי שמן דגים דומים, במאמר שפורסם באתר Medscape הציגו הכותבים את העובדות החשובות בנושא.

 

1.     Icosapent Ethyl הינה תוסף אומגה-שלוש במרשם רופא היחיד המאושר להפחתת הסיכון למחלות לב וכלי דם
עם הרחבת ההתוויה לשימוש בתוסף זה, כעת ניתן לשלב Icosapent Ethyl עם טיפול בסטטינים להפחת הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים בחולים עם רמות טריגליצרידים גבוהות (150 מ"ג/ד"ל ומעלה) וחולים עם מחלה קרדיווסקולארית טרשתית ידועה או סוכרת ולפחות שני גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם. המלצה זו מבוססת על נתוני מחקר REDUCE-IT, אשר הדגימו ירידה של 25% בסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים מג'וריים בחולים שטופלו בתוסף זה וירידה של 35% בסיכון במשתתפים עם היסטוריה של מחלה קרדיווסקולארית טרשתית.

 

השימוש בתוסף אומגה-שלוש זה המכיל רק EPA (Eicosapentaenoic Acid) ונמכר עם מרשם רופא לווה בשיעור גבוה יותר של פרפור פרוזדורים ודימום במחקר REDUCE-IT, ולמרות שהדבר מופיע בעלון המידע, במנהל המזון והתרופות האמריקאי לא סברו כי השפעות אלו מהוות התווית-נגד.

 

2.     למרות שתוספי שמן דגים הזמינים כיום במרשם רופא הם יעילים להפחתת רמות טריגליצרידים, קיימים הבדלים בין התכשירים

 

תוספי שמן דגים במרשם רופא אינם מהווים מוצרים הכוללים שמן דגים אמיתי, אלא פורמולות שונות של חומצות שומן אומגה-שלוש שמקורם משמן דגים. בארצות הברית קיימים כיום חמישה תוספים במרשם רופא, ארבעה מהם מאושרים ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי להפחתת רמות טריגליצרידים בדם ואחד (Vascazen) מאושר לשימוש בחולים עם מחלה קרדיווסקולארית.

 

אעפ"י שלכל התוספים השפעה דומה להפחתת ריכוז טריגליצרידים, קיימים הבדלים בין התוספים השונים בכל הנוגע להשפעות על רמות LDL ו-HDL. מחקרים הראו כי תוספים המכילים DHA מביאים לעליה בריכוז LDL ועשויים להביא לעליה מתונה בריכוז HDL, בעוד שמחקרים הדגימו כי תוספי אומגה-שלוש המכילים רק EPA מפחיתים משמעותית רמות טריגליצרידים בדם ללא עליה בריכוז LDL בחולים תחת טיפול בסטטינים וללא טיפול זה, ומפחיתים באופן מתון את רמות HDL.

 

3.     מרשמים לשמן דגים אינם מיועדים לכל החולים עם רמות טריגליצרידים מוגברות

 

למעט פורמולה של EPA/DHA ושימוש במינון גבוה של Icosapent Ethyl להפחתת אירועים קרדיווסקולאריים, תוספי שמן דגים הזמינים כיום במרשם רופא מאושרים ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי כתוספת להתערבות תזונתית במבוגרים עם רמות טריגליצרידים גבוהות מאוד (500 מ"ג/ד"ל ומעלה).

 

4.     מרשמים לתוספי אומגה-שלוש עשויים להשתלם כלכלית עקב הפחתת עומס קליני וכלכלי

הנטל הקליני של היפרטריגליצרידמיה חמורה מלווה בעלויות רפואיות גבוהות. בארצות הברית, הנטל הכלכלי השנתי על-רקע רמות טריגליצרידים גבוהות נע סביב 10.7 מיליארד דולרים. מחקרים קודמים הציעו כי ההשפעה החיוביות של תוספי אומגה-שלוש עולה על עלות הטיפול, הודות להפחתת תחלואה ותמותה קרדיווסקולארית, כמו גם הפחתת הסיכון לדלקת לבלב, מחלת כליות וסיבוכים על-רקע סוכרת בחולים עם רמות טריגליצרידים גבוהות מאוד.

 

 

 

לידיעה באתר מדסקייפ

 

הערת מערכת:

בארץ האומגה 3 היחידה שמשווקת  כתרופת מרשם היא  אומקור של חברת אבוט.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<