חדשות

הבטיחות והיעילות של Chenodeoxycholic Acid בטיפול בחולים עם Cerebrotendinous Xanthomatosis (מתוך Neurol Sci)

15/01/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Neurological Sciences מדווחים חוקרים על תוצאות שני מחקרי עוקבה רטרוספקטיביים, מהן עולה כי Chenodexoycholic Acid (CDCA) הינו טיפול יעיל בטווח הארוך כנגד Cerebrotendinous Xanthomatosis (CTX), עם פרופיל בטיחות סביר.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות של CDCA בטיפול בחולים עם CTX. שני מחקרי עוקבה רטרוספקטיביים כללו חולים עם CTX שטופלו ב-CDCA: מחקר אחד מהולנד ואחד מאיטליה. המחקרים כללו חולים בגילאי 2-75 שנים, עם אבחנה קודמת של CTX, אשר קיבלו טיפול פומי ב-CDCA במשך לפחות שנה אחת. הם בחנו את ההשפעה של הטיפול התרופתי על סמנים ביוכימיים (כולל רמות כולסטרול בדם) וסימני ותסמיני המחלה, כמו גם את בטיחות וסבילות הטיפול.

 

בסך הכול השלימו החוקרים סקירה של 35 חולים מהמחקר ההולנדי עם אבחנה של CTX בגיל ממוצע של 25.6 שנים. חולים אלו טופלו ב-CDCA והיו במעקב לאורך חציון של 9 שנים. בנוסף, 27 חולים נכללו במחקר האיטלקי ואובחנו בגיל ממוצע של 35 שנים, בממוצע (חציון משך טיפול ב-CDCA של 5.75 שנים). סימני ותסמיני המחלה חלפו, השתפרו או נותרו יציבים בחולים רבים, עם שיפור במקביל ברמות הסמנים הביוכימיים (רמות כולסטרול בדם, p<0.001; 7α-Hydroxy-4-Cholesten-3-one, p<0.001).

 

ממצאי המחקרים הללו מעידים כי טיפול ב-CDCA הינה אפשרות יעילה ובטוחה בטווח הארוך בחולים עם CDX.

 

Neurol Sci. 2019

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<