חדשות

איך תיראה הרפואה ב-2040 ? ראיון קצר עם יו''ר ויוזם הכנס הבינ''ל ''הרפואה 2040'' פרופ' נדיר ארבר: יהיה מעניין ומאתגר...

28/10/2019

אחד הכנסים המסקרנים ביותר בשנה האחרונה המתקיימים בישראל הוא הכנס שיתקיים בשבוע הבא : הרפואה 2040.  יו"ר הכנס והרוח החיה שלו הוא פרופ' נדיר ארבר (בתמונה). לקראת הכנס קיימנו עם פרופ' נדיר ראיון קצר:

 

אי-מד: תוכל בבקשה לשתף אותנו במה הוביל והניע אותך ליזום את הכנס הייחודי הזה ? 

פרופ' ארבר: קיימים אין ספור של כנסים. ברם חסרים כנסים שינסו לנבא את העתיד וכיצד להתכונן אליהם. אנו חיים בתקופה הכי מאתגרת עם הכי הרבה שינויים בהיסטוריה האנושית. צריך לכן להתאים גם את לימודי הרפואה והחינוך הרפואי

אי-מד:       אין ספק שההתפתחויות הטכנולוגיות בכלל, וברפואה בפרט , מתרחשות בעשורים האחרונים בקצב הולך וגובר.  האם להערכתך הקצב הזה ימשיך ואף יגבר או שאנו מתקרבים לפלאטו ולהתייצבות ? 

פרופ' ארבר:  זה הולך (לא ילך!!!) ועולה בצורה אקספוננציאלית. מה שנראה חלום אמש הוא כבר המציאות היום !

אי-מד:    אילו תחומי רפואה מרכזיים יכוסו בכנס ? 

פרופ' ארבר:   כל תחומי הרפואה אך בעיקר שלוש הקטסטרופות הגדולות. סרטן, לב ושיטיון (שכחה). בנוסף מרכיבים חשובים של אתיקה וכלכלה. מי יאשר תרופות חדשות. החיים שלנו יהיו תלויים בידי הרגולטורים שאינם רופאים. הרפואה תיהיה הרבה הרבה יותר מדויקת אבל גם הרבה יותר יקרה. כיצד נוכל לשמור על שיוייון?

אי-מד:   בכמה תגדל להערכתך תוחלת החיים בשנת 2040 בהשוואה להיום ?

פרופ' ארבר:   נישק ל - 100,   

אי-מד:   ואולי יותר חשוב בכמה צפויה לגדול תוחלת החיים ה"בריאה" ואילו התפתחויות מדעיות מרכזיות יתרמו לשינוי הצפוי ? 

פרופ' ארבר:   שאלה טובה כי מה שחשוב זה איכות החיים ולא משך החיים. אכן בעתיד יתפוס מקום נכבד ה virtual reality שמתאים יותר לגוף החלש תוך שמירה וריענון המוח

 אי-מד:   האם הסוגיות האתיות הקשורות להתפתחויות המדעיות יקבלו ביטוי בכנס ?

פרופ' ארבר:   בהחלט. הרצאתו של שופט בית המשפט העליון בדימוס יורם דנציגר. מושב מיוחד של מנהלי בתי החולים to innovate or renovate, מושב אחר מי צריך לאשר קבלת תרופות וכן הלאה.

אי-מד:   ולסיום,  איזה ערך מוסף מקצועי ואישי ישיג לדעתך  כל איש צוות רפואי שישתתף בכנס ?

פרופ' ארבר:   חובה לכל רופא וחוקר. יש פקולטי מעולה ונרחב ומגוון מהארץ ומהעולם. 4-5 נובליסטים!. מצד אחד אנו הולכים לכיוון של רפואה מאוד ספיציפית אך מאידך כל רופא חייב להבין בכל: גנטיקה, BIG DATA אתיקה וכיו"ב, וכל אלה יקבלו ביטוי בכנס.

 

להרשמה לכנס המתקיים ב-4-5/11/19 בהילטון ת"א הקליקו כאן

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<