מאמרי מערכת

חולי סרטן ששרדו מעבר לכל תחזית - מה ניתן ללמוד מהם?/מאמר אורח מאת פרופ' משה פרנקל

11/05/2015

סיפורי הישרדות של חולי סרטן שהחלימו מספקים תמיד ניצוץ של תקווה לחולים המתמודדים עם המחלה. אבל אנשים שמחלתם הוגדרה כסופנית ובכל זאת יכלו לה, נחשבים בדרך כלל למקרי נס. האומנם היה זה רק מזל ששיחק להם או שמא לחולים האלה, שמוגדרים ברפואה כ”שורדי סרטן יוצאי דופן”, יש משהו משותף שעוזר להם להתגבר?

למרות שסיפורי הישרדות של חולי סרטן סופניים מופיעים פעמים רבות בתקשורת, והתופעה הזאת מוכרת היטב גם ברפואה, אך עד כה היא לא נחקרה רשמית ובצורה מסודרת. בעשר השנים האחרונות חקרתי את הנושא בצורה מעמיקה הן בארה"ב והן בישראל.  כיום אני חבר קליני באוניברסיטת טקסס, שימשתי כמנהל הרפואי של מערך הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית ב־MD Anderson Cancer Center ביוסטון טקסס, אחד המרכזים המובילים בעולם בתחום מחקר הסרטן לפני מספר שנים חזר לארץ ומעבר לעבודה כרופא משפחה אני מנהל את היחידה לרפואה משלימה במכון האונקולוגי בבי"ח מאיר בכפר סבא. את המחקר התחלתי בטקסס והמשכתי אותו בארץ במסגרת שירותי בריאות כללית. במסגרת המחקרים שבוצעו,  החוקרים ראיינו משתתפים מישראל ומארצות הברית שהוגדרו כ”חולי סרטן עם מהלך מחלה יוצא דופן”, חולי סרטן עם מחלה מתקדמת שהסיכויים להבראתם קלושים ובכל זאת בניגוד לכל התחזיות הצליחו להחלים מהמחלה בניגוד לכל הציפיות.  במסגרת המחקר שהתבצע במספר שלבים, החוקרים בדקו כיצד החולים האלה תופסים את החוויה יוצאת הדופן שלהם ומסבירים אותה, במטרה לנסות להבין אם יש גורם משותף לכולם. המשתתפים במחקר היו חולים בסוגים שונים של סרטן, בהם סרטן הלבלב, סרטן ריאה מתקדם, סרטן השד, סרטן המוח, ולמרות שכולם אובחנו עם מחלה מתקדמת מאוד, הם שרדו, חלקם גם יותר מ־30 שנה לאחר האבחנה.

התעניינותי בחולים אלה החלה בשנות ה־80, בעקבות קריאה בספרו של ברני סיגל "אהבה, רפואה ונסים", ד"ר סיגל ציין בספרו את תופעת החולים יוצאי הדופן, תופעה שאינה מוסברת ושלא נחקרה. הספר הצית את סקרנותי, וכשהגיע למרכז הסרטן בטקסס, אחת מפעולותיי הראשונות הייתה לפתוח את המחקר בנושא זה, לאתר חולים אלה ולחקור את התופעה. תוך כדי הפעילות המחקרית התברר שישנם לא מעט חולים שחיים מעבר לכל ציפיות הרופאים.

לאתר את המטופלים האלה לא תהליך פשוט, מאחר ומדובר במטופלים ששברו את כל הציפיות והם שרדו את המחלה מעבר לתחזית הידועה לגבי סוג הסרטן ומידת התפשטותו כאשר אצל כל מטופל היה צורך לוודא את האבחנה הרפואית והמהלך יוצא הדופן.   בשלב ראשון נעזרו החוקרים ברופאים ומטפלים שכוונו אותם למטופלים אלה, בעיקר מתוך זכרון והיכרות מתמשכת עם חולים אלה.  בשלב שני החלטנו לאתר את המטופלים בצורה יותר אובייקטיבית ונעזרנו במאגרי מידע שכוונו אותנו למטופלים אלה. מעבר לכך פנינו למטפלים ברפואה משלימה, שתוארו ע"י מטופלים כעושי קסמים, וניסינו דרכם לאתר מטופלים שהתאימו לקריטריונים שלנו כמטופלים  יוצאי דופן ולהיעזר בתיקים הרפואיים לאמת את הייחודיות של מטופלים אלה מבחינת שרידות.

בניגוד לציפיות שקיימות באוכלוסיה,  למצוא אנשים מיוחדים, סופרמנים ועמידים לכל פגע, שהשתמשו בתרכיז קסמים שעשה את השינוי,  פגשנו אנשים מן השורה, אנשים כמוני וכמוך שבמרבית המקרים לא ייחסו לסיפור שלהם ולשרידות יוצאת הדופן שלהם משהו חריג.  אך בכל זאת בתחקור ותשאול מסודר מצאנו מספר נקודות זהות למרבית המטופלים.

כבר בעיבוד ראשוני של הנתונים שנאספו בשלב הראשון של המחקר, ראינו שלמטופלים יש צורת התמודדות שהיתה שונה מהצפוי. המטופלים יוצאי הדופן ברובם היו מאד אקטיביים בבחירת הצוות המטפל, צורת הטיפול ומעורבות מאד משמעותית בהחלטות הטיפוליות והתמודדות עם המחלה. את הנתונים הראשוניים האלה פרסמנו בספרות הרפואית. (מאמר מצורף).  בביקורת שקיבלנו על שלב זה של המחקר, הועלו ספקות על כך שבצורת איתור זו הממצאים מוטים ולא אובייקטיביים עקב כך שסמכנו באיתור המטופלים בעיקר על זכרון של רופאים לגבי מטופלים מסוימים. והועלתה האפשרות שיכול להיות שפיספסנו מטופלים רבים שעזבו את המערכת הרפואית המקובלת, או שפנו לרפואה אלטרנטיבית בלי ידיעת הצוות הרפואי ונעלמו מהסטטיסטיקה הטיפולית, ובעצם בכך ייתכן ואיבדנו מידע חשוב לגבי שרידות מטופלים אלה. בעקבות כך, באישור וועדת הלסינקי התמקדנו במחוז אחד של שירותי בריאות כללית שמונה כ-650000 מטופלים,  והפעם איתרנו את המטופלים דרך מאגר נתונים ממוחשב של אותו מחוז ללא כל קשר לצוות המטפל. באמצעות מאגר נתונים זה ניתן לאתר  מטופלים שטופלו ברפואה הממוסדת אך גם מטופלים שאובחנו עם מחלה בעלת סיכויי שרידות נמוכים מאד, שייתכן ועזבו את המסלול המקובל והשתמשו בשיטות אלטרנטיביות שלא מתועדות ובכל זאת שרדו את המחלה. במשך השנתיים האחרונות בשלב זה של המחקר, איתרנו 15 מטופלים נוספים למחקר. אנחנו בשלבי סיכום סופיים של ממצאי שני שלבי המחקר שאת תוצאותיו נפרסם במהלך הכנס הקרוב של תעצומות, כאשר לממצאים יש השלכה לגבי כל מטופל ומטופל המתמודד עם מחלה ממארת.

פרופ' משה פרנקל חבר קליני אוניברסיטת טקסס, יו"ר החברה הישראלית לרפואה משלימה  (ההסתדרות הרפואית בישראל) מנהל היחידה לרפואה משלימה מכון אונקולוגי במרכז הרפואי מאיר כפר סבא. פרופ' פרנקל ירצה באירוע ראשון מסוגו "תעצומות במוזיאון" שיקיימו הוצאת ספרי הבריאות פוקוס, הפורטל לתזונה בריאהEatwell  ועמותת תעצומות, שעיקרו שיטות טבעיות לריפוי ולהחלמה מסרטן. האירוע יתקיים במוזיאון תל אביב, ביום שישי 5.6. לרכישת כרטיסים online באתר www.tixwise.co.il/cancer או בטלפון 03-6767320.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני