חדשות

גורמים המנבאים תוצאות התערבות ניתוחית בחולים עם כאב גב תחתון (Spine)

09/05/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Spine עולה כי מספר גורמים עשויים לסייע בחיזוי כישלון התערבות ניתוחית בחולים עם כאבי גב תחתון משנית להיצרות תעלת שדרה מותנית או פריצת דיסק מותני, כולל מין החולה, רמת השכלה, עצימות והיקף הכאב.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים חד-משמעיים אודות היכולת של רופאים לזהות חולים עם כאבי גב תחתון בהם צפויה פרוגנוזה גרועה. במסגרת המחקר הם ביקשו לבחון את התוצאות של טיפול ניתוחי וטיפול שמרני בחולים עם פריצת דיסק מותני או היצרות תעלת שדרה מותנית לאחר שנתיים ולזהות גורמים המנבאים אי-הצלחה של כל גישה.

 

מדגם המחקר כלל 390 חולים עם פריצת דיסק מותני או היצרות תעלת שדרה מותנית, אשר הופנו להערכה ניתוחית לאחר טיפול שמרני לא-מוצלח. אי-הצלחה הוגדרה כמדד Roland-Morris Disability Score של מעל 4 נקודות, או מדד Numeric Rating Scale של מעל 20 נקודות להערכת כאב בגב או ברגל. ניתוח סטטיסטי להערכת גורמים מנבאים אפשריים, כולל מאפיינים סוציו-דמוגרפיים, ממצאים באנמנזה , דרגת כאב ומוגבלות וממצאים בבדיקת MRI.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי אי-הצלחה לאחר שנתיים עמדו על קרוב ל-30% מהחולים לאחר ניתוח עם פריצת דיסק מותני ועל קרוב ל-60% באלו עם היצרות תעלת שדרה מותנית למוגבלות ועל 30% ו-40%, בהתאמה, לכאב.

 

החוקרים כותבים כי גורמים שניבאו אי-הצלחה לאחר התערבות ניתוחית כללו מין זכר (יחס סיכויים של 2.04), רמת השכלה נמוכה (יחס סיכויים של 2.60), עצימות כאב גבוהה (יחס סיכויים של 3.06) וכאב מפושט (יחס סיכויים של 3.59).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי מין החולה, רמת השכלה, עצימות הכאב ומיקום מפושט של הכאב עשויים לסייע בחיזוי תוצאות התערבות ניתוחית בחולים עם כאב גב תחתון. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

Spine. 2020;45(7):483-490

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<