חדשות

איזון רמות הסוכר בדם מוביל לשיפור מהיר בתסמיני פולימיאלגיה ריאומטיקה (Annals of Internal Medicine)

18/09/2020

 

מסדרת מקרים קטנה שפורסמה בכתב העת Annals of Internal Medicine עולה כי איזון רמות הסוכר בדם עשוי להביא לשיפור קליני ומעבדתי מהיר פולימיאלגיה ריאומטיקה.

 

המקרה הראשון בסדרה מתאר חולה בן 68 שנים עם כאבי כתפיים דו"צ ונוקשות בוקר. המטופל נטל נוגדי-דלקת במשך שישה שבועות וקיבל טיפול במטפורמין לאיזון סוכרת מסוג 2 במשך חמש שנים. במעבדה הודגמו ערכי CRP מוגברים עד 62.9 מ"ג/ליטר (ערך תקין, עד 1.4 מ"ג/ד"ל); ריכוז המוגלובין מסוכרר של 7.9% וריכוז סוכר בדם בצום של 160 מ"ג/ד"ל.

 

טרם התחלת גלוקוקורטיקואידים, הרופאים ביקשו לאזן תחילה את רמות הסוכר בדם ע"י שינוי הטיפול לסוכרת והוספת Repaglinide, אשר הוביל לשיפור האיזון הגליקמי. כבר שבוע לאחר הוספת הטיפול לאיזון רמות הסוכר בדם חל שיפור ניכר בתסמינים של המטופל, כולל נסיגה הדרגתית לאורך שנה אחת בסימנים סונוגרפיים לדלקת בגיד השריר הדו-ראשי.

 

המקרה השני מתאר אישה בת 72 שנים עם כאבי כתפיים דו"צ, נוקשות בוקר, כאבי ירכיים דו"צ ומגבלה בתנועת הירך. החולה קיבלה מרשם לטיפול בפרדניזולון אשר הוביל לשיפור התסמינים, אך עם הפחתת המינון תוארה הישנות של התסמינים. במעבדה תועדו מדדי CRP של 42.7 מ"ג/ד"ל, ריכוז המוגלובין מסוכרר של 11.7% וריכוז סוכר לאחר-ארוחה של 335 מ"ג/ד"ל. לאור זאת, הוחל טיפול ב-Repaglinide שהוחלף לאחר מכן ל-Mitiglinide לשיפור האיזון הגליקמי. במהלך השבועיים הבאים חל שיפור בתסמיני החולה.

 

המקרה השלישי מתאר גבר בן 72 שנים עם כאבים דו"צ בכתפיים ובזרוע, נוקשות בוקר וכאבי ירכיים דו"צ. החולה נטל נוגדי-דלקת לאורך חמישה חודשים, ללא הטבה. בנקודה זו, בדיקות המעבדה הדגימו ערכי CRP מוגברים עד 28 מ"ג/ליטר, המוגלובין מסוכרר של 6.7%. החוקרים החלו טיפול ב-Mitiglinide ו-Pioglitazone ובתוך שבועיים חל שיפור באיזון הגליקמי, בתסמינים ובמדדים המעבדתיים.

 

החוקרים כותבים כי הטיפול בגלוקוקורטיקואידים בחולים עם פולימיאלגיה ריאומטיקה הוא בעייתי. מרבית החולים נדרשים לטיפול במשך לפחות שנה או שנתיים ורבים סובלים מתופעות הלוואי של הטיפול, כולל סוכרת, אוסטיאופורוזיס ויתר לחץ דם. לאור ממצאי הסדרה, הם מציעים לשקול השלמת מחקר אקראי במטרה לקבוע אם שיפור האיזון הגליקמי עשוי לסייע במניעת הצורך בגלוקוקורטיקואידים בחולים אלו.

 

החוקרים אינם יודעים מהו המנגנון בו איזון גליקמי מוביל לשיפור המהיר בחולים עם פולימיאלגיה ריאומטיקה וקוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

Annals of Internal Medicine, online September 15, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<