חדשות

מנהל המזון והתרופות האמריקאי צפוי לעדכן את התווית הנגד לשימוש בסטטינים בנשים הרות (מתוך הודעת ה-FDA)

21/07/2021

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) מתכנן לעדכן את תוויות כל התכשירים ממשפחת סטטינים ולהסיר את התווית הנגד הגורפת של התרופות בכלל הנשים ההרות. השינוי צפוי לתמוך בטיפול בסטטינים במהלך נשים הרות מאחר ועל-פי החלטה זו, הטיפול התרופתי לא צפוי לפגוע בהיריון.

 

מאחר והתועלת של סטטינים עשויה לכלול אירועים חמורים או כאלו העלולים להיות מסכני-חיים בקבוצה קטנה של נשים הרות בסיכון גבוה מאוד, התווית-נגד למתן הטיפול לכלל הנשים ההרות אינה הולמת.

 

העדכון החדש צפוי להדגיש לרופאים את בטיחות הטיפול בסטטינים בנשים העשויות להרות ולסייע להם להרגיע את המטופלות כי חשיפה לא-מכוונת לתרופות ממשפחה זו בהיריון מוקדם אינה צפויה לסכן את ההיריון או את העובר.

 

הסרת התווית הנגד הנרחבת צפויה לאפשר לאנשי צוות רפואי ולמטופלות לקבל החלטות פרטניות יותר אודות מאזן הסיכון והתועלת של הטיפול, בעיקר בנשים בסיכון גבוה מאוד להתקפי לב או אירועים מוחיים. אוכלוסיה זו כוללת נשים עם היפרכולסטרולמיה משפחתית הומוזיגוטית ואלו שקיבלו סטטינים כחלק ממאמצי מניעה שניונית.

 

המומחים מסבירים כי על רופאים להפסיק את הטיפול בסטטינים במרבית הנשים ההרות, או לשקול המשך טיפול בהתאם לצרכים הפרטניים של המטופלת, בפרט באלו בסיכון גבוה מאוד לאירועים קרדיווסקולאריים במהלך ההיריון. לאור האופי הכרוני של מחלות לב וכלי דם, לרוב אין צורך בטיפול בהיפרליפידמיה במהלך היריון.

 

מתוך הודעת ה-FDA

 

לידיעה ב-MDEdge

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<