חדשות

האם זיהום בנגיף וריצלה זוסטר בילדות עשוי לצמצם את הסיכון להתפתחות דרמטיטיס אטופית? (מתוך Journal of Allergy and Clinical Immunology)

10/08/2010

מאת ד"ר נגה ליפשיץ

 

מתוצאות מחקר שפורסם בגיליון אוגוסט 2010 של ה- Journal of Allergy and Clinical Immunology, עולה כי נמצא קשר בין זיהום בנגיף וריצלה זוסטר Varicella Zoster Virus (VZV) במהלך הילדות המוקדמת ובין סיכוי נמוך יותר להתפתחות דרמטיטיס אטופית (Atopic Dermatitis) למשך 10 שנים.

 

לדברי החוקרים, בעבודות קודמות נמצא קשר בין זיהום בנגיף VZV, הגורם לאבעבועות רוח, ובין ירידה בסיכון להתפתחות אסטמה ואטופיה. במחקר הנוכחי הם רצו לבחון האם זיהום ב-VZV בילדות עשוי להגן מפני התפתחות דרמטיטיס אטופית.  

 

זהו מחקר חתך שנערך בשנים 2005-2007, וכלל 256 ילדים ומתבגרים בגיל 1-18 שנים עם דרמטיטיס אטופית, ו-422 מקרי ביקורת מותאמים לפי גיל. החוקרים ערכו חיפוש בתיקים הרפואיים של המשתתפים ובדקו האם הם נדבקו בעבר ב-VZV.

 

מתוצאות המחקר עולה כי נמצא קשר בין זיהום בודד קודם ב-VZV ובין סיכוי נמוך יותר לפתח דרמטיטיס אטופית (OR 0.55, 95% CI 0.34-0.89, P=0.01).

 

כאשר חילקו החוקרים את המשתתפים ל-2 קבוצות גיל ע"פ פיזור הגיל הבי-מודאלי של המחלה, הם מצאו כי ההשפעה של הזיהום בנגיף על הסיכוי לפתח דרמטיטיס אטופית הייתה מובהקת בגילאי 0-8 שנים (OR 0.56, 95% CI 0.35-0.90, P=0.02), אך לא בגילאי 8-18 שנים (OR 0.50, 95% CI 0.19-1.31, p=0.16).

 

בקרב ילדים עם דרמטיטיס אטופית, נמצא קשר מובהק בין זיהום מוקדם ב-VZV ובין סיכוי נמוך יותר למחלה בינונית-קשה (לעומת מחלה קלה). כמו כן, נמצא קשר בין זיהום ב-VZV ובין הופעה מאוחרת יותר של דרמטיטיס אטופית (p<0.0001).

 

החוקרים מוסיפים כי בקרב ילדים עם דרמטיטיס אטופית, ילדים שנדבקו ב-VZV נזקקו לפחות ביקורי רופאי לטיפול במחלה, לעומת ילדים שחוסנו כנגד VZV (p=0.001).

 

לדברי החוקרים, בעבודות עלות-תועלת קודמות נמצא כי חיסון ילדים כנגד VZV הוא משתלם כלכלית. עם זאת, הם כותבים כי מחקרים אלו לא לקחו בחשבון כי ייתכן וזיהום בנגיף עשוי לצמצם את שיעור הדרמטיטיס האטופית והאסתמה. הם מדגישים כי דרושים מחקרים נוספים על מנת לאשר את ממצאי המחקר, אך מציינים כי במידה והדבר נכון, ייתכן וכדאי להמתין עם חיסון הילדים כנגד VZV עד שימלאו להם 8-10 שנים.  

 

מומחית מהתחום ציינה כי לחיסון כנגד VZV ישנו יתרון בריאותי ברור, ולאחר תחילת השימוש בחיסון נצפתה ירידה בשיעורי האשפוז והתמותה בשל זיהום בנגיף. לדבריה, החיסון ניתן כיום בגיל שנה היות ומרבית הילדים נדבקים בנגיף בגיל צעיר.

 

מומחה נוסף הסביר כי אבעבועות רוח עלולה להיות מחלה קשה מאוד, וכי דחיית גיל החיסון עלולה להוביל לעליית מקרי המוות מהזיהום. כמו כן, עלייה בשיעור מקרי הזיהום ב-VZV עלולה לצמצם את "חסינות העדר" (Herd Immunity), ולהגדיל את הסיכון להדבקה בגיל מבוגר.

 

 

J Allergy Clin Immunol 2010.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני