הודעות אירגונים

מכון מטרנה חילק שלוש מלגות לחוקרים בתחום מזון התינוקות בשווי כולל של 150,000 ש''ח במסגרת כנס איגוד רופאי המשפחה

20/11/2016

מכון מטרנה העניק מלגות בשווי כולל של 150,000 ₪ לשלושה חוקרים, במסגרת כנס איגוד רופאי המשפחה שנערך במרכז הירידים בתל אביב. שלושת הזוכים, ד"ר אילן יונגסטר מהמרכז הרפואי אסף הרופא, ד"ר עמית אסא מבית חולים שניידר ופרופ' משנה אבי שפיגלמן מהטכניון, קיבלו את המלגות  מידי מזכ"ל האיגוד לרפואת הילדים ד"ר צחי גרוסמן ויו"ר המועצה המדעית של מכון מטרנה פרופ' צבי ויצמן, בעבור מחקריהם בתחום תזונת התינוקות.

לדברי אפרת גילת, מנכ"לית מטרנה, "מכון מטרנה פועל מזה שנים רבות בשיתוף רופאים ומומחים מהשורה הראשונה בתחום התזונה בישראל על מנת להבטיח את קידום תזונות התינוקות בארץ ולפתח את הידע המחקרי בתחום. אנו רואים בזכות להוביל את תחום תזונת התינוקות בישראל בראש ובראשונה מחויבות למען מטרות חשובות אלו . מעבר לחלוקת המלגות השנתית, מקיים מכון מטרנה כנסים מדעיים בנושאים עדכניים בתחום תזונת התינוקות. אני קוראת לחוקרים להגיש את מועמדותם למלגות עבור שנת 2017 על מנת שיחד נוכל להשקיע ולהעשיר את הידע."

מחקרו של ד"ר אילן יונגסטר עוסק בקשר שבין אנטיביוטיקה בימים הראשונים לחיים, סוג התזונה והתפתחות הרכב החיידקים והתגובה לחיסוני הילדות, מחקרו של ד"ר אסא עמית עוסק בשימוש בחומר הצמחי כורכרמין לטיפול בהשריית ושמירת הפוגה בילדים עם קוליטיס כיבית, ומחקרו של פרופ' משנה אבי שפיגלמן עוסק בשימור אינסולין במזון תינוקות בעזרת תהליכי עיבוד בלחץ גבוה.

השלושה נבחרו על ידי המועצה המדעית של מכון מטרנה, בה חברים ד"ר צחי גרוסמן, פרופ' צבי וויצמן, גב' בריג'יט כוכבי, ד"ר רונית לובצקי , פרופ' אורי לזמס ופרופ' אריה ריסקין.

על המחקרים הזוכים במלגת מכון מטרנה:

ד"ר אילן יונגסטר מחטיבת הילדים והמרכז לחקר המיקרובוים במרכז הרפואי אסף הרופא אשר יחד עם צוותו, בודקים כיצד מתן אנטיביוטיקה לאחר הלידה משפיע על מגוון וכמות חיידקי המעיים של היילוד ובעקבות כך, על תגובת מערכת החיסון לחיסוני הילדות. על פי החוקרים, זיהוי קשר אפשרי בין עיכוב בהתפתחות המיקרוביום לבין הפרעות בתגובות החיסוניות יאפשר לזהות קבוצות סיכון בשלב מוקדם, להתאים תוכנית חיסון פרטנית ואף לנסות להשפיע על הרכב המיקרוביום בעזרת תזונה ותוספים המכילים חיידקים.

ד"ר עמית אסא מבית חולים שניידר בפתח תקווה אשר יחד עם צוות החוקרים שלו בודקים האם כורכומין פומי יעיל כטיפול נוסף סטנדרטי להשריה ושמירה על הפוגה (הפסקה בין התקפי המחלה)  בילדים עם קוליטיס כיבית קלה עד בינונית. ההצלחה של טיפולים תרופתיים מקובלים בקוליטיס כיבית בילדים הינה מוגבלת ולעיתים קרובות קיים צורך לעבור לטיפולים מורכבים המדכאים את מערכת החיסון. לכן, קיימת חשיבות רבה לטיפולים תזונתיים אשר עשויים לסייע בשמירה על הפוגה ארוכה יחסית ולמנוע את עליית המדרגה הטיפולית על סיבוכיה ותופעות הלוואי הנלוות לה.

פרופ' משנה אבי שפיגלמן מהפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון מהטכניון בחיפה, בודקים האם לחץ גבוה ביחד עם טווח טמפרטורות ספציפי יאפשר הפחתה ניכרת של הרס אינסולין תוך כדי שמירה על בטיחות מיקרוביאלית נדרשת. מהראיות שהצטברו בשנים האחרונות עולה כי אינסולין נמצא בחלב זני יונקים שונים (כולל בני אדם) והינו בעל תפקיד פיזיולוגי חשוב בהתפתחות המעי. יתר על כן, אינסולין שניתן באופן אוראלי היה בעל יכולת להשפיע על רמות גלוקוז ושומנים בדם. בתזונת התינוק, הודגם שאינסולין יכול להפחית התפתחות סוכרת מסוג 1 ולקדם את התבגרות מערכת העיכול. בעוד הוספת אינסולין לתמ"ל (תחליף חלב אם) אבקתי להזנת תינוקות אפשרי באמצעות הגנה על חיידקים בעיתיים, הוספת אינסולין לתמ"ל נוזלי נתקל בבעיה בשל חוסר היציבות של אינסולין לטיפול תרמי. בנוסף, בעיה דומה צפויה עבור פסטור חלב אם הנמצא בבנקי חלב. במחקר זה מוצגות שתי טכנולוגיות עיבוד חדשניות.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<